لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

هزاران فلسطينی سکنه غزه برای خريد مايحتاج عمومی مرز با مصررا زيرپاگذاشته اند 


هزاران فلسطينی سکنه غزه، با عبور از حصار مرزی با مصر، که افرادی مسلح ديشب با چندين انفجار بخش عمده ای از ديوار آهنی آن را نابود کرده بودند، به شهرک مرزی رفح ريخته اند.

فلسطينيان امروز، چهارشنبه، از صبح زود وارد شدن به مصر را برای خريد غذا، سوخت و ديگر مايحتاج عمومی شروع کرده اند، زيرا اين اقلام به سبب محاصره نوار غزه توسط اسرائيل کمياب است.

مرزبانان مصری، و پليس گروه حماس حاکم بر غزه، اقدامی انجام ندادند.

. حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر گفت وی بدلايل انسانی اجازه داده است فلسطينيان وارد مصر شوند، به اين شرط که اسلحه نداشته باشند و پس از خريد غذا بازگردند.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه اسرائيل گفت اسرائيل نگران هرج و مرج در مرز غزه و مصر است که می تواند قاچاق تسليحات و نفوذ تروريست ها را ممکن کند.

امروز در قاهره مقامات امنيتی از بازداشت بيش از صد و پنجاه نفر خبر دادند که برای برپائی تظاهرات در حمايت از فلسطينيان در نوار غزه برنامه ريزی ميکردند. به گفته منابع آگاه، معترضين به اپوزيسيون اخوان المسلمين وابسته بودند. تظاهرات قرار بود در مقابل دفتر اتحاديه عرب در قاهره انجام گيرد.

اسرائيل محاصره غزه را روز جمعه شروع کرد و ميگويد هدف زير فشار گذاشتن ستيزه گران به متوقف ساختن پرتاب راکت به داخل اسرائيل است.

در دمشق خالد مشعل رهبر تبعيدی حماس از کشورهای عرب خواستار کمک در برچيدن محاصره غزه و بازنگاهداشتن دائمی گذرگاه مرزی رفح شد. وی همچنين گفت حماس اکنون حاضر است در باره مسئله مرزی با جناح فتح محمود عباسر رئيس خود مختاری فلسطينی وارد مذاکره شود.

گروه ستيزه گر حماس در ماه ژوئن در نبرد با فتح، کنترل غزه را تحت کنترل خود درآورد.

مشعل در يک کنفرانس سه روزه رهبران جناح های فلسطينی مخالف صلح با اسرائيل صحبت ميکرد. وی گفت حماس برای توافقی با مصر و رقبای فتح مستقر در رام الله برای اداره کردن امور مرزی آماده است.

در واشنگتن دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد گفت حماس قادر به کنترل اوضاع در نوار غزه نيست و افزود اين گروه آمادگی اداره امور را ندارد. وی گفت فلسطينيان بخاطر حماس در غزه در هرج و مرج زندگی ميکنند .

اسرائيل ديروز با کم کردن بعضی از محدوديت ها اجازه داد سوخت و روغن خوراکی به قلمرو تحت کنترل حماس وارد شود.

شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار است امروز نيز برای دومين روز متوالی با تشکيل جلسه مذاکرات راجع به پيش نويس قطعنامه ای را دنبال کند که از اسرائيل خواستار اطمينان از دسترسی فلسطينيان به کمک های انسانی است. اين پيش نويس که توسط ليبی تهيه و ميان پانزده عضو شورای امنيت توزيع شده است، در باره اوضاعی که در غزه به سبب محاصره آنجا توسط اسرائيل بوجود آمده است ابراز نگرانی ميکند.

در رام الله، در کرانه غربی، محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی گفت به رغم محاصره غزه توسط اسرائيل و نبردهای اخير در غزه، وی کماکان به مذاکرات صلح پای بند است .

XS
SM
MD
LG