لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۰

خطر بيماری طاعون در آفريقا


طاعون در دوران قرون وسطی در اروپا، سبب مرگ و مير حدود ۲۰ تا ۳۰ ميليون نفر شد. کارشناسان معتقدند، اينک در آفريقا بيماری طاعون تهديدی برای سلامتی است.

طبق آمار بدست آمده از يک تحقيق جديد، شمار مورد اخير اين بيماری رقم بزرگی نبوده است، بطوريکه طی ۲۰ سال گذشته هزار تا ۵ هزار مورد بيماری طاعون، و حدود صد تا دويست موارد مرگ و مير به سازمان بهداشت جهانی گزارش شده است.

ولی اين نگرانی وجود دارد که موارد اين بيماری در برخی از کشورها، مانند تانزانيا،مالاوی، موزامبيک، اوگاندا، جمهوری دمکراتيک کنگو، و ماداگاسکار، از آنچه که واقعا هست، کمتر گزارش شده است.

آقای Kenneth Gage، عضو بخش بيماريهای عفونی در مرکز کنترل بيماريها در شهر Fort Collins در ايالت Colorado در آمريکا، ميگويد: از آنجايی که در آفريقا بسياری از بيماريها دارای نشانه هايی مشابه با طاعون هستند، پزشکان هنگام معاينه بيماران، معمولا اين بيماری را در نظر نميگيرند.

او همچنين ميگويد: محققين هر سال به چند صد مورد از بيماری طاعون، و هر ماه به چندين مورد مشکوک که ميتواند احيانا طاعون باشد، پی ميبرند.

او می افزايد: مردم پس از تماس با موشهای وحشی که حامل باکتری طاعون هستند،به اين بيماری مبتلا ميشوند. ولی شيوع اين بيماری در اين سو و آن سو ميتواند ده ها سال به طول انجامد.

کارشناسان معتقدند: از آنجايی که طاعون خيارکی ملقب به مرگ سياه، سبب ظهور برآمدگيهای دردناک سياهی در بدن ميشود، تشخيص آن از ديگر انواع طاعون که در ريه ظاهر شده و يا سبب خونريزی داخلی ميشود، آسانتر است.

XS
SM
MD
LG