لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

پرزيدنت بوش: برنامه هسته ای ايران همچنان بصورت خطری برای کشورها باقی است


پرزيدنت بوش: برنامه هسته ای ايران همچنان بصورت خطری برای کشورها باقی است
پرزيدنت بوش: برنامه هسته ای ايران همچنان بصورت خطری برای کشورها باقی است

نمایندگان پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان امروز، ۲۲ ژانویه، در برلن باهم دیدار می کنند تا در باره تحریم های اقتصادی جدید عليه جمهوری اسلامی ايران با یکدیگر به گفتگو بنشینند.

شش کشوریکه بنام پنج بعلاوه یک از آنها یاد میشود عبارتند از ایالات متحده آمریکا، آلمان، بریتانیا، روسیه، ایتالیا، چین و فرانسه هستند. پیشتر، شورای امنیت سازمان ملل متحد بعلت عدم پذیرش دولت ایران در پایان دادن به فعالیت های غنی سازی اورانیوم، دو قطعنامه تحریمی را علیه ایران صادر کرده است. از اورانیوم غنی شده میتوان برای تولید سلاح هسته ای استفاده کرد.

جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری آمریکا میگوید: "برنامه هسته ای ایران همچنان بصورت خطری برای کشورها باقی است." پرزیدنت بوش افزود: "ایران یک تهدید است و اگر جامعه جهانی برای ممانعت از آن اقدام مشترکی بعمل نیآورد آن کشور به بمب هسته ای دست خواهد یافت."

پرزیدنت بوش میگوید: فشار تحریم های اقتصادی نکته کلیدی است که میتواند موجب تغيير نظرات دولت ایران شود. پرزیدنت بوش اضافه کرد: به اعتقاد من فشارهای مالی و اقتصادی عاملی است که مردم ایران را به قضاوت بنشاند که آیا مصلحت آنان در غنی سازی است که سرانجام منجر به انزوای جهانی میشود؟ اکنون ایران بهای گرانی را برای عدم سازگاری و کتمان حقیقت پرداخت میکند.

علاوه بر اجرای تحریم های سازمان ملل متحدعلیه ایران، ایالات متحده آمریکا اقدامات دیگری را خود بمورد اجرا در آورده است. امکاناتی که ایران بتواند بمراکز مالی جهان دست یابد را مسدود کرده است. تهران با استفاده از این مراکز مالی فعالیت های هسته ای و تروریستی خود را انجام میدهد.

ایالات متحده آمریکا همچنین دست به فعالیت هائی زده تا دیگر کشورهای جهان و موسسات مالی بین المللی روابط اقتصادی خود را با ایران محدود کنند. بانکهايی در آلمان، بریتانیا، سوئیس و ژاپن روابط مالی خود را با ایران قطع کرده اند.

پرزیدنت بوش گفت، مردم ایران از سوی حکومتشان گمراه شده اند. " اقدام دولتشان عاملی برای رکود وانزوای اقتصادی ایران است. پرزیدنت بوش گفت، "افرادی با وعده وعید های مالی بمقاماتی دست یافتند ولی در واقع آن وعده ها هرگز عملی نشد."

پرزیدنت بوش افزود ، ایالات متحده آمریکا و متحدان این کشور به فشار خود علیه دولت ایران ادامه خواهند داد و افزود که: "من معتقدم میتوان مشکل را از طریق دیپلماتیک حل کرد."

XS
SM
MD
LG