لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

ستاد ائتلاف اصلاح طلبان: مقدمات رد صلاحيت گسترده نامزدهای انتخاباتی فراهم شده است


بنا به گزارش پايگاه خبری نوروز عبدالله ناصری، سخنگوی ستاد ائتلاف اصلاح طلبان، از رد صلاحيت گسترده نامزدهای اصلاح طلب انتخابات مجلس در تهران و شهرستانها خبر داد. بنا به گفته وی اعضای جبهه مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی و نمايندگان مجلس ششم که در اين دوره از انتخابات ثبت نام کرده بودند رد صلاحيت شده اند.

در همين حال کميته دفاع از انتخابات آزاد سالم و عادلانه با انتشار اطلاعيه ای موارد متعدد ِ مغايرتِ قوانين انتخابات مجلس شورای اسلامی با يک انتخابات آزاد و اعلاميه جهانی حقوق بشر را اعلام کرد. در قسمتی از اين اطلاعيه آمده است کميته انتخابات آزاد سالم و عادلانه بر اين باور است که قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی ايران با معيارهای انتخابات آزاد تعارض جدی داشته و به موجب تعهدی که نمايندگان مجلس ايران در نشست اتحاديه بين المجالس در سال ۱۹۹۴ميلادی بر آن تاکيد گذشته اند کليه قوانين مربوط به انتخابات گوناگون را بايد با معيارهای مندرج در بيانيه صادره از سوی نهاد بين المللی مذکور تطبيق دهند و قوانينی را که مخالف اين معيارهاست اصلاح کنند.

در نگاهی گذرا به مواردی که شرح آن در اين اطلاعيه آمده می توان به اعمال هرگونه نظارت استصوابی اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام جمهوری اسلامی ايران، نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابيه، تعيين شرط دارا بودن مدرک تحصيلی کارشناسی ارشد به عنوان تحصيلات تکميلی، وابستگی تشکيلاتی و هواداری احزابی که غيرقانونی بودن آنها از سوی مقامات صالحه تشخيص داده شده می توان اشاره کرد.

در همين حال مجاهدين انقلاب اسلامی درنامه ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ايران نسبت به برخی تبليغات سازمان يافته عليه اصلاح طلبان توسط روزنامه کيهان اظهار تاسف و گلايه کردند. در قسمتی از اين نامه آمده است فعاليت و پرچمداری منابر جمعه و رسانه ملی و به ويژه روزنامه کيهان که بوسيله نماينده رهبری اداره ميشود در تخريب اصلاح طلبان تحمل حقايق را بر ما دشوارتر ميسازد. به گمان ما نهادها و موسساتی نظير کيهان که در جامعه به انعکاس مواضع بيت رهبری مشهورند بايد رفتار و عملکردی به مراتب مسئولانه تر از اين داشته باشند.

به گفته عبدالله ناصری، سخنگوی ستاد ائتلاف اصلاح طلبان، اعضای جبهه مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب و نيز نمايندگان مجلس ششم که در اين دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی نام نويسی کرده اند، رد صلاحيت شده اند.

صدای آمريکا در گفتگويی با عيسا سحرخيز، روزنامه نگار در ايران اين پرسش را مطرح کرده که آيا حاکمان جمهوری اسلامی با اعمال رد صلاحيت گسترده نامزدهای اصلاح طلب قصد حذف نمايندگان احتمالی اين جناح در مجلس هشتم شورای اسلامی را دارند؟ به اين گفتگو در همين صفحه توجه فرمائيد.

XS
SM
MD
LG