لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

رئيس جمهوری کلمبيا خواهان ِجلب حمايت کشورهای اروپايی برای آزادی گروگانها شد


آلوارُو اورِيبه Alvaro Uribe رئيس جمهوری کلمبيا، با ورود به پاريس ديدار خود را از کشورهای اروپايی آغاز کرد.

در فرانسه، رئيس جمهوری کلمبيا با همتای خود، نيکلا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، در باره گروگانهای کلمبيا گفتگو کرد.

اوريبه، پس از ديدار با سارکوزی شرايط خود را برای تعيين يک منطقه جغرافيايی امن برای ديدارِ نمايندگان کليسای کاتوليک و شورشيان گروه «فارک» Farc اعلام کرد.

اورِيبه در اين رابطه گفت، «اولاً ديدار اين دو گروه نبايد برای مردم عادی خطری ايجاد کند؛ دوم اينکه گفتگوها بايد در يک منطقه روستايی انجام شود؛ سوم اينکه بايد در يک منطقه کم جمعيت باشد؛ و سرانجام اينکه نيروهای نظامی يا پليس نبايد حضور داشته باشند.»

اورِيبه همچنين گفت آماده است بعضی از اعضای جنبش چريکی را که در زندان کلمبيا هستند آزاد کند.

اورِيبه در پاسخ به پرسش خبرنگاران، بدون آنکه نامی از ونزوئلا يا هوگو چاوز ببرد گفت، «من برای مبارزه با تروريسم به اين سِمَت برگزيده شده ام و بايد اين وظيفه به انجام برسانم و کشور را به سوی ثبات و دموکراسی سوق دهم.»

در همين حال رئيس جمهوری فرانسه نيز، با رد پيشنهاد هوگو چاوز، رئيس جمهوری ونزوئلا، دائر بر حذف گروه فارک از فهرست تروريستی، گفت، «گروه شورشی فارک در کلمبيا بايد کماکان در فهرست گروههای تروريستی باقی بماند.

دولت کلمبيا گروه فارک را متهم به ربودن بيش از هفتصد نفر کرده است. اين گروه با ۱۴۰۰۰عضو از سوی کشورهای اروپايی و آمريکا در زمره گروهای تروريستی قرار گرفته است.»

رئيس جمهوری کلمبيا خواهان ِجلب حمايت کشورهای اروپايی به ميانجی گری، و نيز تشکيل يک کميته پزشکی بين المللی برای معاينه و معالجه گروگانهايی است که در اعماق جنگلهای کلمبيا نگهداری ميشوند.

XS
SM
MD
LG