لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

وزير خارجه آلمان: نشست ۵+۱ به جمهوری اسلامی نشان می دهد که پرسش جامعه جهانی همچنان باقی است


در حالی که فرانسه توافق بر سر پيشنويس قطعنامه تحريمی جديد عليه جمهوری اسلامی ايران را در نشست کشورهای گروه ۵+۱ در برلين پيش بينی کرده وزير امور خارجه آلمان نيز اعلام کرده است نشست روز سه شنبه گروه ۵+۱ در باره پرونده هسته ای ايران به جمهوری اسلامی نشان خواهد داد که پرسش جامعه جهانی همچنان باقی است.

والتر اشتاين ماير وزير امور خارجه آلمان روز سه شنبه در گفتگويی با يک شبکه تلويزيونی آلمان گفت، «در اين نشست اطمينان بسيار دارم به نتيجه ای دست خواهيم يافت که يک بار ديگر به ايران نشان خواهد داد نگرانی های ما رفع نشده و نظر جامعه جهانی حتی چين و روسيه نيز تغيير نکرده است.»

وزير امور خارجه آلمان ابراز خوش بينی کرده که حتی اگرمتنی تهيه نشود نتيجه مثبت خواهد بود و به جمهوری اسلامی ايران نشان خواهد داد که نميتواند نگرانيهای جامعه بين المللی، که چين و روسيه را هم در بر می گيرد، را ناديده بگيرد. گفته ميشود بنظر ميرسد چين و روسيه آماده پذيرش قطعنامه سوم هستند، اما تا جائيکه به روابط پکن و مسکو با تهران آسيب نرساند. يک تحليلگر آکادمی علوم اجتماعی چين گفته است چين اميدوار است قطعنامه فشار را افزايش دهد اما تأثير منفی اقتصادی برای چين حداقل نداشته باشد.

امروز (سه شنبه) وزيران امور خارجه شش کشور قدرتمند جهان و خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، در برلين گرد هم می آيند تا درباره نحوه رويارويی با غنی سازی اورانيوم در جمهوری اسلامی به مذاکره بپردازند.

روز گذشته برخی از ديپلمات های فرانسوی خبر داده بودند که اعضای گروه ۵+۱ به توافق در مورد پيش نويس قطعنامه تحريمی جديد عليه جمهوری اسلامی ايران بسيار نزديک شده اند.

ساعاتی پيش از برگزاری نشست گروه ۵+۱ کادوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا گفت تا دستيابی به توافقِ نظر بر سر پيش نويس قطعنامه احتمالی شورای امنيت عليه برنامه هسته ای ايران هنوز مسيری باقی مانده است که بايد طی شود.

در همين حال سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران، صبح امروز (سه شنبه) رهسپار بروکسل شد تا به گفته خبرگزاری های ايران در جلسه ويژه ای در پارلمان اروپا سخنرانی کند.

سفر دبير شورای عالی امنيت ملی همزمان با برگزاری نشست اعضای گروه ۵+۱ در برلين انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ايرنا سعيد جليلی در بروکسل در جلسه ای با حضور نمايندگان پارلمان اروپا، ديپلمات های مقيم بروکسل، محققان و دانشگاهيان، در باره مسايل بين المللی از جمله برنامه هسته ای جمهوری اسلامی و روابط دوجانبه ايران و اتحاديه اروپا سخنرانی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG