لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

بازارهای بورس جهان از بيم رکود در آمريکا شديدا تنزل کردند


قيمت های سهام در اروپا و آسيا امروز (دوشنبه) تنزل شديدی داشت. بيم از مشکلات اقتصادی دامنگير ايالات متحده آمريکا سبب برخی از بزرگترين ضررهای سال های اخيرشده است.

شاخص هانگ سن در هنگ کنگ ۵ درصد افت داشت، که از حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تاکنون بيشترين ميزان کاهش بوده است. در کشورهای هند، چين، بريتانيا، فرانسه، آلمان و کانادا اين سقوط از سه تا ۷ درصد گزارش شده است.

با وجود اينکه عوامل زيادی اقتصاد کشورها را به يکديگر متصل می سازد، تحليل گران تقصير ضررهای اخير را متوجه بيم ها از وقوع رکود اقتصادی در آمريکا می دانند.

ايالات متحده آمريکا بازارعمده ای برای بسياری از توليدکنندگان خارجی بشمار می رود. سرمايه گذاران خارجی نيز بخش های بزرگی از شرکت های آمريکايی را خريده اند.

هنگاميکه شرکت های وام دهنده مسکن در آمريکا گزارش کردند که پرداخت اقساط بسياری از وام های ايشان در اواخر سال ۲۰۰۷ به تعويق افتاده است، آثار اين زيان ها به کانون ها و نهادهای مالی نيز سرايت پيدا کرد، و موجب تنگ تر شدن بازار اعتبار گرديده و جرقه نگرانی ها درباره ميزان بالای قرض آمريکائيان زده شد.

هفته پيش پرزيدنت بوش، برای تشويق مصرف کنندگان به خريد، يک لايحه مشوق اقتصادی به ارزش ۱۴۵ ميليارد دلارپيشنهاد کرد. اما تحليل گران می گويند اين اقدام احتمالا نخواهد توانست جلوی رکود اقتصادی را بگيرد.

امروز در آمريکا تعطيلی رسمی است و بازارهای بورس آمريکا برای خريد و فروش باز نيستند، اما پيش بينی می شود فردا هنگام گشايش بازار بورس نيويورک زيانهای بيشتری را متحمل گردد.
XS
SM
MD
LG