لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۶

انتخابات رياست جمهوری صربستان احتمالا به دور دوم خواهد انجاميد


با شمارش نزديک به نيمی از آرای انتخابات رياست جمهوری صربستان، مشخص شد دو کانديدای پيشتاز بوريس تاديچ، رئيس جمهورغربگرای صربستان، و توميسلاو نيکوليچ، رهبر روس گرای حزب ناسيوناليست آن کشور، شانه به شانه يکديگر پيش می روند؛ و انتخابات به دور دوم کشيده خواهد شد.

در مقر حزب راديکال صربستان در بلگراد، توميسلاو نيکوليچ که با ۳۹ درصد آرا پيشتاز انتخابات است، دور اول رقابت را بسيار فشرده توصيف کرد، و کسب آرای بالا در آن را مبنای پيروزی در دور دوم خواند.

رقيب وی بوريس تاديچ، رئيس جمهوری صربستان، که ۳۵ درصد آرا را به خوداختصاص داده است، درکنفرانس خبری در مقر حزب دموکراتيک بار ديگر تاکيد کرد که نمی خواهد با واگذاردن پست رياست جمهوری به رقيبش کشور را به انزوای سال های دهه ۱۹۹۰ بازگرداند.

نتيجه انتخابات صربستان به سود هر يک از دو رقيب که باشد، در تصميم آن کشور در مورد سرنوشت کوسوو تأثيری نخواهد داشت، چرا که رقبای انتخابات، در شعارهای انتخاباتی خود کوسوو را بخشی جدايی ناپذير از صربستان خوانده و مخالفت خود را با استقلال آن استان اعلام کرده اند.

با اين حال ناظران سياسی معتقدند استقلال کوسوو به هر حال انجام خواهد گرفت؛ با اين تفاوت که در صورت رهبری تاديچ اين تحول روند عادی خود را طی خواهد کرد؛ در حالی که به قدرت رسيدن حزب ناسيوناليست با انديشه های افراط گرايانه ممکن است کوسوو زودتر اعلام استقلال کند.

فاتمير سيديو، رهبر استان جدايی طلب کوسوو، در پريشتينا گفت اين حق مردم صربستان است که رئيس جمهوری را برگزينند که بيشتر به وی اعتماد دارند. اما کوسوو راه خود را دنبال می کند. سيديو گفت، «آرزوی ما اين است که منطقه به سمت پيوستن به اتحاديه اروپا پيش برود؛ اين روند از طريق استقلال کوسوو ميسر می شود؛ و رئيس جمهوری صربستان هر که باشد، نخواهد توانست اين روند را تغيير دهد.»

شمارش آرای انتخابات رياست جمهوری صربستان از يکشنبه شب آغاز و نتايج نهايی در چند روز آينده اعلام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG