لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

اسرائيل: تا پرتاب راکت قطع نشود گذرگاه مرزی با نوار غزه همچنان بسته خواهد ماند


مقامات اسرائيلی می گويند ماداميکه پرتاب راکت از سوی نوار غزه به سوی اسرائيل متوقف نشود گذرگاه مرزی آن کشور با منطقه تحت کنترل نيروهای حماس همچنان بسته خواهد ماند. بسته شدن مرزها موجب شده است که تنها نيروگاه برق منطقه بدون سوخت بماند و بيش از يک و نيم ميليون نفر از اهالی نوار غزه با مشکلات جدی روبرو شوند.

سازمان ملل متحد و مقامات فلسطينی ضمن اظهار نگرانی از ادامه چنين وضعی از اسرائيل خواسته اند تا نسبت به رفع اين مشکل اقدام کند. امّا اسرائيل اين نگرانی ها را اغراق آميز تلقی کرده و می گويد حماس بطور عمد برق منطقه را قطع کرده تا اسرائيل را مورد نکوهش قرار دهد.

آريه مِکِل سخنگوی وزارت خارجه اسرائيل می گويد حقيقت اين است که اسرائيل هفتاد درصد برق غزه را از طريق کابل تامين می کند و اين امر به هيچ وجه وابسته به ارسال سوخت به آن منطقه نيست. وی می افزايد حماس سعی دارد با استفاده از شهروندانش مسئله ای تبليغاتی براه اندازد.

امّا مدهت عباس يکی از مسئولان وزارت بهداشت غزه مدعيست نرسيدن سوخت به غزه موجب خواهد شد تا با از کار افتادن بيمارستانها صد ها نفر جان خود را از دست بدهند. وی برای جلوگيری از چنين فاجعه ای از کليه سازمانهای بين المللی می خواهد تا با مداخله در اين امر از پيآمد های آن جلوگيری کنند.

جان گينگ سرپرست سازمان آوارگان فلسطينی سازمان ملل شرايط را در غزه بسيار سخت خوانده و می گويد،

« در حال حاضر ۶۰۰ هزار نفر بدون برق هستند و ادامه اين امر بر ميزان بيچارگی مردم عادی و بيگناه اضافه خواهد کرد.»

محمود عباس رهبر فلسطينيان از اسرائيل خواسته است تا نسبت به بازگشايی گذرگاه مرزی و رفع مشکل سوخت نيروگاه و ديگر مشکلات اقتصادی ناشی از آن اقدام کند. آقای عباس در همين حال از فلسطينيان خواست تا مستمسکی به دست اسرائيل در ادامه اين محاصره ندهند. در غزه حتی پيش از آغاز خاموشی ها اکثر مغازه ها به دليل بسته بون گذرگاه مرزی با کمبود ملزومات مواجه بودند.

در رويدادی ديگر نيروهای اسرائيل امروز در عملياتی در کرانه ی غربی رود اردن يک شبه نظامی فلسطينی را پس از محاصره منزل مسکونی وی کشتند. ارتش اسرائيل ضمن تأئيد عمليات نيروهای آن کشور در منطقه فرد کشته شده را مراد ال باشا بيست و سه ساله و يکی از اعضای گروه جهاد اسلامی معرفی کرد و اضافه کرد که يکی از سربازانش در اين عمليات بطور سطحی مجروح شده است.

شامگاه يکشنبه نيز نيروهای اسرائيل در دو حمله ی هوايی جداگانه به نوار غزه يک فلسطينی را کشتند. بنا به گفته ی ارتش اسرائيل حمله ی اول گاری حامل راکت را هدف قرار داده بود.

XS
SM
MD
LG