لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۳

روسيه چهارمين محموله سوخت برای نيروگاه بوشهر را تحويل جمهوری اسلامی ايران داد


خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، اعلام کرد روسيه چهارمين محموله سوخت برای نخستين نيروگاه اتمی ايران در بوشهر را تحويل داده است. به گفته شرکت توليد و توسعه انرژی اتمی ايران محموله چهارم ۱۱ تن وزن دارد و روز يکشنبه به محل نيروگاه حمل شده است.

بدين ترتيب تاکنون نيمی از سوخت اين راکتور تحويل شده است.

به گفته ايرنا عمليات انتقال چهار محموله باقيمانده نيز طی جدول زمانی تعين شده انجام می گيرد. روسيه در مجموع ۸۲ تن سوخت تحويل ايران خواهد داد. هنوز تاريخ دقيقی برای راه اندازی نخستين راکتور هسته ای ايران اعلام نشده است. مقامهای روس گفته اند نيروگاه بوشهر در سال آينده ميلادی راه اندازی می شود در حالی که مقامهای ايران می گويند بخشی از اين نيروگاه از تابستان امسال آغاز به کار خواهد کرد.

سعيد جليلی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران پس از گفتگو و تبادل نظر با مقامات چينی در پکن گفت مواضع چين و ايران درباره برنامه اتمی ايران در اساس مشابه است. جليلی وارد جزئيات نشد اما افزود هر دو دولت در مورد تحريمها جلوگيری از گسترش و اشاعه تسليحات اتمی و حق استفاده صلح آميز همه کشورها از انرژی اتمی ديدگاههائی مشترک دارند.

چين قرار است روز سه شنبه به منظور بررسی و تبادل نظر درباره برنامه اتمی ايران در اجتماعی با حضور اعضای دائمی شورای امنيت سازمان ملل بعلاوه آلمان در برلين شرکت کند.

چين همواره از ايران خواسته است به درخواستهای سازمان ملل متحد عمل کند و موارد ابهام دربرنامه اتمی خود را رفع نمايد. چين در زمينه اعمال تحريمهای اقتصادی عليه جمهوری اسلامی ايران با احتياط عمل می کند.

XS
SM
MD
LG