لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

ساکاشويلی دوره دوم رياست جمهوری را با وعده بهبودمناسبات گرجستان و روسيه آغازکرد


ميخائيل ساکاشويلی رئيس جمهوری گرجستان دومين دوره رياست جمهوری خود را با برگزاری مراسم تحليفی در تفليس، که تشريفات آن به دقت برنامه ريزی شده بود، آغاز کرده است.

در همين حال دهها هزار نفر از حاميان اپوزيسيون، در بخشی ديگر از پايتخت برای اعتراض به آنچه که تقلب در انتخابات توصيف ميکنند، تظاهرات می کردند.

آقای ساکاشويلی که يک حقوقدان تحصيل کرده آمريکاست، در مقابل ساختمان پارلمان سوگند ياد کرد، و در سخنرانی خود خطاب به اپوزيسيون گفت ما بايد متحد شويم و کشورمان را با هم بسازيم.

سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه، و کارلوس گوتيريز وزير بازرگانی آمريکا جزو ميهمانان خارجی مراسم بودند.

آقای ساکاشويلی گفت ميخواهد مناسبات کشورش را با روسيه بهتر کند، ضمن آن که همزمان اقدامات وارد ساختن گرجستان به ناتو و اتحاديه اروپا را نيز دنبال ميکند.

ماتيو بريزا مديرکل وزارت امورخارجه آمريکا در آستانه برگزاری اين مراسم در ملاقات با مقامات دولتی و نمايندگان اپوزيسيون بر حمايت آمريکا از گرجستان به عنوان يک متحد استراتژيک تاکيد گذاشت، و از هر دو طرف خواستار همکاری برای برگزاری يک انتخابات آزاد و منصفانه پارلمانی شد که قرار است اواخر بهار انجام گيرد.

لوان گاچشيلادزه، رهبر اپوزيسيون، در تظاهراتی که در آن سوی پارلمان برپاشده بود از آقای ساکاشويلی به عنوان يک غاصب نام برد. وی خطاب به جمعيت گفت اپوزيسيون از خشونت اجتناب خواهد کرد اما هشدار داد که تا برگزاری انتخابات پارلمانی تظاهراتی گسترده انجام خواهد گرفت.

آقای ساکاشويلی با کسب پنجاه و سه درصد آرا در انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری بر هفت رقيب خود پيروز شد، و آقای گاچشيلادزه بيست و پنج درصد آرا را بدست آورد.

ناظران انتخاباتی سازمان همکاری برای امنيت اروپا گفته اند انتخابات با اکثر ضوابط دمکارتيک مطابقت داشت. ديپلمات های دولت های غربی نيز از اپوزيسيون خواسته اند نتايج رای گيری را بپذيرد.

XS
SM
MD
LG