لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۵

آخرين خبرهای هنری


با اعلام فهرست پايانی فيلم‌های حاضر در بخش رقابتی جشنواره فيلم برلن، «آواز گنجشک‌ها» ساخته‌ مجيد مجيدی از ايران رسما به‌عنوان يکی از فيلم‌های اين بخش معرفی شد. پنجاه‌وهشتمين جشنواره فيلم برلين روز هفتم فوريه با نمايش فيلم مستند «مارتين اسکورسيزی» افتتاح خواهد شد و روز هفدهم فوريه به پايان می ‌رسد.

در هفته ای که گذشت خبر ها حاکی از اين بود که رمان ديگری از «گابريل گارسيا مارکز» نويسنده شهير کلمبيايی پس از «عشق سال‌های وبا» به‌ روی پرده سينما خواهد رفت. در حاليکه اقتباس سينمايی از رمان «‌عشق سال‌های وبا» اکنون بر روی پرده سينماهای جهان است، به زودی رمان‌ «از عشق و ديگر شياطين» نيز که در سال ۱۹۹۴ به چاپ رسيد، به فيلم در خواهد آمد. فيلم‌برداری اين اثر به‌ زودی در شهر ساحلی کارتاخنا در کارائيب آغاز می ‌شود. «هيلدا هيداگلو» فيلمساز کوستاريکايی در اولين تجربه ‌اش، کارگردان «از عشق و ديگر شياطين» است.

در هفته ای که گذشت حسين بهروزی نيا، نوازنده بربط در گروه دستان، اعلام کرد که پروژه جديد اين گروه اجرای مشترکی به همراه محمد رضا شجريان و ارکستر سمفونيک‌های شهرهای مختلف دنيا است. بنا براين گزارش و به گفته آقای بهروزی نيا قطعات ساخته شده توسط اعضای گروه دستان توسط «محمدرضا درويشی» تنظيم و گروه دستان آنها را با ارکستر سمفونيک ‌های شهرهای مختلف دنيا اجرا خواهد کرد.

و اما در خبری از تئاتر نمايشنامه «مرگ تاچر»، نوشته «تام گرين» از ماه آينده در سالن‌های نمايش لندن به نمايش درخواهد آمد. گرين در اين نمايشنامه به اين موضوع پرداخته که چرا «مارگارت تاچر» حتی پس از آنکه صحنه سياست را ترک کرد، همچنان بعنوان يکی از شخصيت‌های جنجال‌برانگيز بريتانيا باقی ماند. اين نمايشنامه از ۵ فوريه تا ۲ مارس در سالن نمايش «کورت يارد» واقع در شمال لندن به نمايش درخواهد آمد.

قطع جريان گاز تنها سينمای خراسان شمالی را به تعطيلی کشاند. قطع جريان گاز تنها سينمای شهر بجنورد را، که تنها سينمای خراسان شمالی نيز هست، به تعطيلی کشاند. به گزارش خبرگزاری های داخلی ايران، شرکت گاز خراسان شمالی از هفته گذشته با هدف تامين گاز مشترکان خانگی، گاز تمام واحدهای تجاری و خدماتی را قطع کرده است. بر اساس اين گزارش با قطع گاز تنها سينمای شهر بجنورد به دليل سرمای شديد هوا در اين شهر فعاليت اين مجتمع فرهنگی تعطيل شد. سينمای بجنورد با ۵۷۱ صندلی، تنها سينمای استان خراسان شمالی است.

نادر مشايخی، از رهبران ارکستر سمفونيک در ايران، با انتقاد از مديريت فرهنگی کشور از آنها خواست تا اجازه دهند هنرمندان جوان وارد عرصه موسيقی کلاسيک شوند. او هفته گذشته به خبرگزاری های گفت که اغلب دست اندرکاران امور فرهنگی اجازه ورود نيروهای جوان و جديد را به حوزه موسيقی کلاسيک نمی دهند در حالی که موسيقی کلاسيک در ايران نياز به بازسازی و احيای دوباره دارد.

و اما بهره برداری از کتابخانه مرکزی مشهد با وجود گذشت ۱۲ سال از آغاز عمليات ساختمانی به دليل کمبود اعتبارات موردنياز به نيمه اول سال ۱۳۸۷موکول شد.

محمدجواد سادات فاطمی، مديرکل امور کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، ضمن اعلام اين خبر از کمبود شديد فضای کتابخانه ای در اين استان انتقاد کرد و گفت« در کلان شهری مانند مشهد که بيش از دو ميليون و ۷۰۰ هزار نفر جمعيت دارد، تنها ۱۵ کتابخانه عمومی وجود داردو اين در حالی است که بر اساس برآوردها ی اوليه اين استان نيازمند ۱۵۰ کتابخانه عمومی است.

در هفته ای که گذشت مراسم اعطای جوايز گولدن گلوب سال ۲۰۰۸ به شکل يک کنفرانس خبری در شهر لس آنجلس برگزار شد و برندگان آن اعلام شدند. بر اساس اين گزارش فيلم بريتانيايی کفاره و يا تاوان بهترين فيلم سينمايی درام در گلدن گلوب ۲۰۰۸ شناخته شد.

در هفته ی گذشته «سوزان پله شت» هنرپيشه ی صاحب نام آمريکايی در سن ۷۰ سالگی درگذشت.

XS
SM
MD
LG