لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

موج جديد اعتراضات ضد دولتی کنيا را در بر گرفت


President Yoweri Museveni has sent his troops to Kisumu to back up the
police fighting opposition supporters
" hspace=2 src="/persian/images/voa_ryu_kenya_protest_kisumu_signs_18jan08_eng_195.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>بامداد امروز (يکشنبه) سر فصل تمامی روزنامه های نايروبی، پايتخت کنيا، از موج جديد اعتراضات ضد دولتی در سرتاسر کشور خبر می دادند.

حزب اپوزيسيون کنيا خلاف موضع قبلی خود داير بر خاتمه خشونتها به نفع اقتصاد کشور و بدون اعتنا به به فرمان ممنوعيت برپايی تظاهرات از سوی دولت و حتی با علم به اينکه بيش از ۲۰ نفر در جريان خشونتهای چند روز اخير جان خود را از دست دادند روز گذشته بار ديگر مردم را به ادامه تظاهرات مسالمت آميز فراخواند. در واکنش به مرگ اين ۲۰ نفر در اعتراضات اخير موج جديدی از منازعات قومی آرامش نسبی زاغه نشينهای نايروبی را بار ديگر در هم شکست و در اين ميان مردم نايروبی می گويند کاری به جز دعا و نيايش و بازگشت صلح و آرامش به کشور از دستشان بر نمی آيد.

به گفته ساکنان زاغه نشينهای نايروبی بهای ساعتها درگيری خونين دو قبيله تحت نفوذ رئيس جمهوری و رهبر اپوزيسيون کنيا سوختن چندين خانه در شعله های آتش بود. آنچه تا کنون جامعه بين المللی از آن هراس داشته کشيده شدن اختلافات سياسی کنيا به درون قبايل تحت نفوذ هر يک از طرفهای درگير بوده است. بطوريکه اکنون تبلور آن را می توان در درگيريهای جناحی و قومی قبايل عمده کنيا قبيله کيکويو تحت رهبری موائی کيباکی و قبيله لو تحت نفوذ رايلا اودينگا رقيب نا کام کيباکی در انتخابات ماه گذشته شاهد بود. يکی از ساکنان نايروبی روز گذشته در يک تماس تلفنی با خبرگزاری آسوشيتدپرس خبر داده است که يکی از اعضای قبيله لو که با دوچرخه در حال عبور از ميان گروهی از افراد قبيله کيکويو بوده بدون هيچ دليلی تا سر حد مرگ مورد ضرب و شتم اين افراد قرار گرفته است. به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس در تمام طول مدت اين مکالمه تلفنی صدای شليک گلوله به گوش می رسيده است.

در ادامه تلاشهای بين المللی در جهت حل بحران جاری در کنيا مقامات اتحاديه اروپا نيز روز گذشته سعی کردند طرفين را ترغيب کنند تا برای حل اختلافات مربوط به انتخابات ماه گذشته بايديگر وارد مذاکره شوند. لوئيز ميشل کميسر کمکهای عمرانی و بشر دوستانه اتحاديه اروپا در چند نوبت با سياستمداران عمده کنيا ديدار و گفتگو کرده است. اين ديدار ها در حالی صورت می گيرد که جنبش دموکراتيک نارنجی اکنون ديگر استراتژی برپايی اعتصابات سراسری و تحريمهای اقتصادی را شعار خود قرار داده است.

وی در آغاز ديدارهای خود ابتدا از معاون رئيس جمهوری کنيا خواست برای اجتناب از تشديد هرج و مرج کشور و منطقه به نحوی با اپوزيسيون به توافق برسند. و در مورد بحران جاری نيز به تفصيل با رايلا اودينگا رهبر اپوزيسيون گفتگو کرد.

لوئيز ميشل پس از گفتگو با موائی کيباکی رئيس جمهوری کنيا گفت، «پرزيدنت کيباکی از عمق و درجه وخامت اوضاع کشور آگاهی دارد و از اين بابت بسيار نگران است.»

وی افزود گل آلود شدن هر چه بيشتر اوضاع کنيا به گوش برخی از نيروهای ضد دموکراتيک و افراط گرای منطقه خبر بسيار مسرت بخشی است.

XS
SM
MD
LG