لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

عراق تدابير امنيتی شديدی را برای مراسم عاشورا در کربلا به اجرا گذاشت


آئين های سوگواری شيعيان به مناسبت عاشورا در کربلای عراق امروز به گونه ای مسالمت آميز انجام گرفت ، اما مناطق شمالی کشور صحنه حملاتی بود که به کشته شدن دست کم ۹ زائر منجر شد.

مقامات عراقی از قبل تدابير امنيتی شديدی را در کربلا ، که امروز، شنبه، صحنه حضور قريب دو ميليون مسلمان شيعه درمراسم سالانه سوگواری عاشورا بود به اجرا گذاشته بودند.

در همين حال، شهردار شهر شمالی تلعفعر از کشته شدن هفت نفر و مجروح شدن قريب بيست نفر ديگر در يک حمله راکتی به شرکت کنندگان در مراسم عاشورا خبر داده است. پليس کرکوک نيز ميگويد دو زائر شيعه در آن شهر کشته و پنج نفر مجروح شده اند.

در مجموع قريب دو ميليون و پانصد هزار مسلمان شيعه از نقاط مختلف در عراق و ديگر کشورهای شيعه نشين در مراسم سوگواری عاشورا در عراق شرکت کرده بودند

شاهدان ازپرواز و دور زدن هلی کوپترهای عراقی بر فراز کربلا، و استقرار خودروهای نظامی در وروديه های شهر برای حفاظت خبر ميدهند و ميگويند مقررات منع عبور و مرور اتوموبيل های غير نظامی کاملا به اجرا گذاشته شده بود.

تدابير امنيتی شديد تر در واکنش به زدوخوردهائی برقرار شد که روز جمعه در شهرهای جنوبی بصره و ناصريه ميان نيروهای دولتی و افراد مسلح يک گروه شيعه رخ داد. مقامات ميگويند در اين زدوخوردها که پس از حمله شبه نظاميان گروه موسوم به سربازان بهشت به پليس و غيرنظاميان روی داد قريب شصت نفر کشته و بسياری ديگر مجروح شدند.

مراسم عاشورا در جنوب عراق در سالهای گذشته نيز با زدوخوردهای فرقه ای همراه بوده است.

در همين حال رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا ميگويد شمار حملاتی که در عراق با استفاده از بمب های جاده ای انجام ميگيرد افزايش يافته است.

گيتس روز جمعه در سخنرانی دريک تاسيسات نظامی ويژه آماده کردن وسائط نقليه زرهی برای استفاده در عراق در کارولينای جنوبی گفت شمار اين حملات در پانزده روزه اول ژانويه برابر با با تمامی ماه دسامبر بود.

XS
SM
MD
LG