لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

در پی تظاهرات خونين در کنيا، توزيع کمک های سازمان ملل به تعليق درآمد


پليس و شاهدان عينی در کنيا می گويند در سومين روز تظاهرات خيابانی در اعتراض به انتخاب مجدد موائی کيبا به رياست جمهوری کنيا، دست کم ۱۲ نفر جان خود را از دست دادند.

به گفته شاهدان عينی، پليس روز جمعه تظاهر کنندگان را در شهر مومباسا و يک محله فقيرنشين در شهر نايروبی پايتخت کنيا زير آتش قرار داد.

يک نفر در مومباسا و دست کم شش نفر در نايروبی جان خود را از دست دادند.

به گفته مقامات دولتی، در شهر ناروک در جنوب باختری کنيا نيز پنج نفر در زد و خوردهائی ميان مردان قبيله ای و اعضای يک قبيله وابسته به رئيس جمهوری کشته شدند.

درمجموع، در جريان سه روز تظاهرات و راه پيمائی اپوزيسيون از روز چهارشنبه تا روز جمعه، دست کم ۲۲ نفرکشته شدند.

اپوزيسيون کنيا روز جمعه اعلام کرد اين آخرين روزی است که در اعتراض به تقلب و اعمال نفوذ در انتخابات ماه گذشته دست به تظاهرات زده است.

تعليق کمکها

در همين حال، کميساريای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد می گويد طرح های خود را برای توزيع کمک های امدادی ميان هزاران تن از شهروندان کنيا که آواره و بی خانمان شده اند، به علت تظاهرات و خشونت های جاری در نايروبی پايتخت کنيا به حال تعليق درآورده است.

کميساريا روز جمعه چندين تن کمک های انسانی را با هواپيما ازدوبی به نايروبی حمل کرد، اما می گويد به علت ادامه آشوب وناآرامی نمی تواند کمک های خود را توزيع کند.

تخمين زده می شود که ۲۰۰ هزار تن از مردم کنيا بر اثر خشونت های جاری آواره و بی خانمان شده اند. صندوق حمايت از کودکان سازمان ملل متحد تخمين زده است که نيمی از اين عده را کودکان تشکيل می دهند.

مقامات سازمان ملل متحد می گويند به محض آن که موقعيت اجازه دهد عمليات امداد را از سر خواهند گرفت، اما هيچ روشن نيست اين موقعيت چه وقت دست خواهد داد.

XS
SM
MD
LG