لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۸

گيتس از افزايش تلفات نظاميان آمريکا در عراق بر اثر استفاده از بمب های ساخت ايران خبرداد


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا روز جمعه گفت که تلفات ارتش اين کشور در عراق بر اثر حملات با بمب های ساخته شده از مواد منفجره مرتبط با ايران افزايش يافته است.

آمريکا می گويد که در عراق بمب های کنار جاده ای برای نفوذ به زرهپوش های آمريکايی با موادی به نام ايی اف پی ساخته می شوند که قدرت تخريب بسيار بالايی دارند. نظاميان آمريکايی بر اين باورند که ماده ايی اف پی از ايران به عراق وارد می شود.

به گفته وزير دفاع آمريکا تعداد حملات با بمب های ساخته شده از اين نوع در دو هفته اول ژانويه با تعداد چنين حملاتی در سراسر ماه دسامبر برابر بوده است.

رابرت گيتس از بيان جزئيات اين حملات و خسارات ناشی از آنها خودداری کرد. در اواخر سال قبل ميلادی مقام های نظامی آمريکا در عراق اعلام کرده بودند که حمله به ارتش آمريکا با بمب های ساخته شده از ماده ايی اف پی کاهش يافته است.

در همين حال يک روزنامه عراقی در شماره امروز خود جمهوری اسلامی ايران را عامل انفجارهای اخير در عراق و لبنان دانست. روزنامه البينه الجديده نوشت جمهوری اسلامی ايران عامل انفجار پالايشگاههای بصره و بيجی در جنوب و شمال عراق، حمله خمپاره ای به منطقه سبز مقر دولت عراق و سفارتخانه های آمريکا و بريتانيا در بغداد همچنين انفجار در بيروت بوده است.

XS
SM
MD
LG