لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

کنگره آمريکا معدوم کردن نوارهای ويديويی حاوی بازجويی ها را بررسی می کند


جان ريزو Rizo ، يکی از وکلای سازمان مرکزی اطلاعات، سيا، روز چهارشنبه در برابر اعضای کميته گنگره آمريکا در زمينه معدوم کردن نوارهای ويديويی حاوی بازجوييهای تروريستهای القاعده شهادت و توضيح داد.

خوزه رودريگز Rodriguez رئيس سابق سرويس ملی عمليات پنهانی در سازمان سيا، متهم است که دستور معدوم کردن نوارها را صادر کرده بود. يک عضو ارشد کميته اطلاعات مجلس نمايندگان گفت رودريگز ظاهراً برخلاف دستور مافوق خود دستور معدوم کردن نوارها را صادر کرده است.

نوارها نشان ميدهد که در سال ۲۰۰۲ مأمورين سازمان سيا برای بازجويی از دو مظنون القاعده از روشهای خشن، از جمله غرق کردن مصنوعی استفاده کرده اند.

سيلوستر ريس Silvestre Reyes، پس از پايان شهادتِ جان ريزو به خبرنگاران گفت، «موضوع معدوم کردن نوارها بايد در نوامبر سال ۲۰۰۵ به آگاهی کنگره ميرسيد؛ و کوتاهی سازمان سيا در اين امر غير قابل قبول است.»

يکی ديگر از مقامات ارشد کنگره نيز گفت، «به باور من بخشهايی از جامعه اطلاعاتی ما خود را در برابر کنگره مسؤل و پاسخگو نمی بينند، و حتی در برابر مافوق خود نيز مسؤليتی احساس نميکنند، و همين امر مسأله ايجاد کرده است.

خوزه رودريگز، که در مرکز اين مساله قرار دارد، قرار بود روز چهارشنبه برای شهادت در کنگره حاضر شود، اما وکيل او به وی توصيه کرده است که از شهادت در کنگره خودداری کند، مگر اينکه به وی مصونيت داده شود.

XS
SM
MD
LG