لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

تهران و واشنگتن درواکنش به بن بست اتمی سراغ پکن رفته اند


يک ديپلمات ارشد آمريکا از چين خواستار حمايت از تحريم های تنبيهی جديد عليه جمهوری اسلامی ايران شده است و اين در حالی است که مذاکره کننده ارشد اتمی تهران به پکن رفته است تا عليه چنين اقدامی فعاليت کند.

جان نگرو پونته قائم مقام وزارت امورخارجه آمريکا امروز، پنجشنبه، در گفتگوئی با خبرنگاران در پکن گفت وی در مذاکراتی که طی دو روز آينده با دای بينگگو همتای چينی خود انجام ميدهد دلايل واشنگتن برای چنين خواستی را مطرح خواهد کرد.

آقای نگروپونته گفت گرچه گزارش اخير اطلاعاتی آمريکا ميگويد جمهوری اسلامی ايران تحقيقات خود را در باره طراحی های مربوط به کلاهک اتمی متوقف کرده است اما کماکان به توليد موشک، و غنی سازی اورانيوم، که می تواند برای توليد سلاح اتمی مورد استفاده قرار گيرد، ادامه ميدهد.

آقای نگروپونته گفت چنين فعاليتی قطعنامه های جاری شورای امنيت سازمان ملل متحد را نقض ميکند.

همزمان با اين اظهارات آقای نگروپونته، سعيد جليلی مذاکره کننده ارشد اتمی تهران نيز وارد پکن شده است تا با مقامات چينی ملاقات و گفتگو کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه چين ميگويد مقامات چينی در جلسات دو روز آينده با آقای جليلی در باره مسئله اتمی تبادل نظر خواهند کرد.

اين سخنگو به حمايت مورد انتظار واشنگتن از پکن برای وضع تحريم های تنبيهی بيشتر عليه تهران اشاره ای نکرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه چين افزود پکن از تهران ميخواهد که به قطعنامه های جاری شورای امنيت عمل کند و با جامعه بين المللی تماس و گفتگو داشته باشد.

وی گفت چين اميدوار است جامعه بين المللی برای کمک به از سرگيری زودتر اين تماس و گفتگو اقداماتی بيشتر انجام دهد.

مقامات ارشد جهان قرار است هفته آينده در برلن امکان وضع تحريم های تنبيهی جديد عليه تهران را بررسی کنند.

در جلسه برلن که نخستين جلسه بررسی پرونده اتمی تهران پس از انتشار گزارش اطلاعاتی آمريکا ست، کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا با همتايانش از روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان تبادل نظر خواهد کرد.

گزارش اطلاعاتی آمريکا موضع روسيه و چين را در مخالفت با تحريم های تنبيهی بيشتر عليه جمهوری اسلامی ايران مستحکم تر ساخته است زيرا ميگويد تهران در سال ۲۰۰۳ برنامه سری تسليحات اتمی خود را متوقف کرد.

XS
SM
MD
LG