لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

درگيری های ميان ارتش اسرائيل و شبه نظاميان فلسطينی در نوار غزه بر نگرانی ها افزوده است


درگيری های روزهای اخير ميان ارتش اسرائيل و شبه نظاميان فلسطينی در نوار غزه تلاشهای صلح ميان طرفين را کنار زده و با گسترش دامنه ی حملات ميان آنان بر نگرانی های ناشی از رويارويی های بيشتر افزوده است.

تنها در دو روز گذشته دست کم بيست و سه فلسطينی در نوار غزه توسط نيروهای اسرائيل کشته شده اند. بنا به گفته فلسطينيان در حمله ی هوايی ديشب نيروهای اسرائيلی به اتوموبيلی در غزه دو شبه نظامی متعلق به کميته ی مقاومت مردمی کشته شدند.

اسرائيل مدعی است که حمله به اتوموبيلی مملو از اسلحه صورت گرفته است. کميته ی مقاومت مردمی يکی از گروههای کوچک هم پيمان حماس می گويد از قرار معلوم هدف نيروهای اسرائيلی کشتن يکی از متخصصين ساخت راکت بوده که با اتومبيل مشابهی در همان زمان در منطقه مشغول رانندگی بوده است.

کشته شدن فرزند يکی از رهبران حماس در حملات نيروهای اسرائيل در روز سه شنبه موجب افزايش پرتاب راکت از طرف شبه نظاميان فلسطينی به سوی شهرهای جنوبی اسرائيل شده است.

در پی بدست گرفتن زمام امور نوار غزه توسط نيروهای حماس در خردادماه گذشته، اسرائيل آن را «نهاد دشمن» ناميده و آن منطقه را مورد حملات بيشمار هوايی و زمينی قرار داده است.

گروه حماس می گويد در روز گذشته با هفتاد و نه راکت شهرهای اسرائيلی را هدف قرار داده است. يک سخنگوی پليس اسرائيل می گويد چهل و چهار راکت در اسرائيل منفجر شده امّا به کسی آسيبی جدی وارد نشده است.

در شهر سدرات يک منزل مسکونی در اثر حمله ی با راکت بطور جدی خسارت ديد. گروه شبه نظامی حماس که هر گونه گفتگويی با اسرائيل را رد می کند با گسترش دامنه ی خشونتها بر ميزان حملات خود به شهرهای اسرائيل افزوده است. در تازه ترين حملات گروه حماس مدعيست که صبح امروز چهارده راکت ديگر بسوی شهرهای اسرائيل پرتاب کرده است. اسرائيل اصابت پنج راکت به خاک آن کشور را مورد تأئيد قرار داده است.

ارتش اسرائيل جوخه های پرتاب راکت و محل هايی را که احتمال می دهد اين پرتابها از آنجا صورت می گيرد از طريق هوا و زمين مورد حمله قرار داده است امّا اهود المرت نخست وزير اسرائيل اخيراً پيشنهاد داده است که از عمليات وسيع نظامی در نوار غزه خودداری شود . زيرا حمله در ابعاد گسترده در گذشته تلفات سنگينی را برای فلسطينيان در بر داشته بدون آنکه اين حملات موجب توقف پرتاب راکتها از جانب آنان شده باشد.

اسرائيل در سال ۲۰۰۵ و پس از سی و هشت سال دست از اشغال نوار غزه کشيد و از آن زمان تا کنون شبه نظاميان فلسطينی حدود چهار هزار راکت از نوار غزه بسوی شهرهای جنوبی اسرائيل پرتاب کرده اند.

XS
SM
MD
LG