لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

کيتينگ نسبت به اجازه چين برای پهلو گرفتن ناوگان آمريکا در هنگ کنگ اظهار خوشبينی کرد


درياسالار تيموتی کيتينگKeating فرمانده نيروهای آمريکا در اقيانوس آرام روز پنجشنبه گفت اطمينان دارد پس از بازديد وی از چين و گفتگو با مقامات چينی در هفته جاری، پکن درخواست آينده واشنگتن برای پهلو گرفتن ناوگان نيروی دريايی آمريکا در هنگ کنگ را رد نخواهد کرد.

درياسالار کيتينگ روز پنجشنبه در هنگ کنگ در جمع خبرنگاران گفت، با مقامات نظامی و دولتی چين قبلاً در زمينه پهلو گرفتن ناو هواپيما بر کيتی هاوک در هنگ کنگ گفتگوهای مقدماتی را انجام داده و نسبت به آينده اين موضوع خوشبين است.

وی اضافه کرد، «من تمايل خودمان را ابراز داشتم، و نشانه های مساعدی گرفتم حاکی از اينکه درخواست ما با نظر مساعد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

در ماه نوامبر، چين مانع از پهلو گرفتن ناوگان کيتی هاوک در هنگ کنگ شده بود؛ و کشتی مجبور به بازگشت به پايگاه خود در ژاپن شده بود. در پی اين واقعه روابط دو کشور رو به تيرگی گذاشت.

کيتينگ گزارشهای خبری دائر بر اينکه ميان ناوگان دريايی دو کشور کشمکش رخ داده است را رد کرد. کيتينگ در اين زمينه گفت، ـهنگامی که ما اين گزارش خبری را خوانديم، با دفتر مرکزی خود تماس گرفتيم، و تاآنجا که من اطلاع دارم، اين گزارش بی اساس است.»

XS
SM
MD
LG