لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

درگيری در منطقه قبيله ای در مرزپاکستان و افغانستان به مرگ دو شبه نظامی ازبک انجاميد


افراد مسلح قبايل و طرفدار دولت در مرزپاکستان و افغانستان، در رويارويی با شبه نظاميان ازبک دو تن از آنان را کشتند. اين درگيری که در استان وزيرستان جنوبی رويداد، جايی است که قانون حاکميت ندارد و يکی از پايگاههای مهم شبه نظاميانِ طالبان و القاعده محسوب ميشود و گفته ميشود همين منطقه است که اسامه بن لادن و ساير رهبران طالبان در آن مخفی شده اند.

قبيله «وزير» به رهبری مولوی نظير، ارتباط اين شبه نظاميان را با القاعده مسلم ميداند. مولوی نظر، خود روزی ازطرفداران طالبان بوده است، اکنون در صف مقابل، با شبه نظاميان ميجنگد.

گفته ميشود برخی از قبايل منطقه به تعدادی از اسلامگرايان کشورهای آسيای مرکزي، پناه داده اند. از جمله قبيله محسود که به افراطگرايان ازبک پناه داده است.

پاکستان، قبايل منطقه مرزی را تشويق به مقابله و ايستادگی در برابر شبه نظاميان کرده است. از سوی ديگربنظر می رسد پاکستان بيش از پيش آماده پذيرش کمکِ آمريکا در برخورد با ستيزه جويانِ مستقر در حاشيه مرز آنکشور با افغانستان است.

درياسالار فالون در يک جلسه فرماندهان ارتش آمريکا در ايالت فلوريدا ديروز گفت بنظر وی اکنون ارتش پاکستان آماده است نيروهای آمريکا فعاليت بيشتری در مبارزه با ستيزه جويان برعهده گيرند. قبلاً رئيس جمهوری پاکستان به آمريکا هشدار داده بود که برای دستگيری اعضای طالبان يا القاعده خودسارنه و يکجانبه وارد مناطقِ قبيله نشين آنکشور نشود.

درياسالار ويليام فالون رئيس فرماندهی مرکز ايالات متحده که پاکستان در حوزه کاری آن محسوب ميشود معتقد است پاکستان پس از خشونتهای اخير به اين نتيجه رسيده که بايد با شدت عمل بيشتری با ستيزه جويانِ مناطقِ قبيله نشين خود برخورد کند.

XS
SM
MD
LG