لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

رهبر اپوزيسيون کنيا هنوز اصرار دارد که در انتخابات تقلب شده است


رايلا اودينگا رهبر اپوزيسيون کنيا و رقيب شکست خورده موائی کيباکی رئيس جمهوری آن کشور در انتخابات هنوز اصرار می ورزد که برنده واقعی انتخابات بوده و آراء انتخاباتی به نفع کيباکی دستکاری شده است.

اکنون بحران جاری کنيا زائيدۀ همين اختلافات سياسی است. اين اختلافات باعث شده است تا دو قبيله عمده و تحت نفوذ هر يک از رهبران سياسی کنيا تحت تأثير تحولات سياسی حاکم بر کشور رودر روی يکديگر قرار گيرند که تنها ماحصل آن کشته شدن بيش از ۶۰۰ نفر آوارگی و بی خانمانی صدها هزار نفر و لطمات مالی هنگفت اقتصاد کشور بوده است.

از آنجا که حدود شش درصد از درآمد کنيا از طريق کمکهای بين المللی تأمين می شود ۱۳ کشور جهان و از جمله سازمان ملل متحد در هفته جاری ضمن درخواست از رهبران سياسی کنيا داير بر يافتن راهی برای حل و فصل اختلافات فی مابين هشدار داده اند که در صورت ادامه خشونتها کمکهای مالی خود را به دولت قطع خواهند کرد.

اپوزيسيون و گروههای مدافع حقوق بشر در کنيا بدون توجه به فرمان ممنوعيت برپايی تظاهرات از سوی دولت می گويند دولت را به رسميت نمی شناسند.

نجيب بالالا رهبر حزب اپوزيسيون موسوم به جنبش دموکراتيک نارنجی شاخه نايروبی روز پنجشنبه اعلام کرد، «اعتراضات ادامه خواهد يافت. مردم از اينکه آرائشان در انتخابات به سرقت رفته بسيار خشمگين هستند. آنها به هيچ وجه حاضر به از دست دادن حقوق دموکراتيک خود نيستند. و زير بار رئيس جمهوری اجباری نخواهند رفت.»

آلفرد موتوآ سخنگوی دولت کنيا نيز امروز مجدداً بر موضع موائی کيباکی رئيس جمهوری اين کشور تأکيد گذاشت که اپوزيسيون بهتر است شکايات خود را در دادگاه مطرح سازد و دولت آماده گفتگو با آنها است. موتوآ افزود تظاهرات جاری در کشور صدای واقعی مردم کنيا نيست و تظاهر کنندگان تنها مشتی عوامل کنترل و سازماندهی شده اند.

در همين حال طبق نظر ناظران داخلی و خارجی برگزاری انتخابات رياست جمهوری و پارلمانی ماه گذشته کنيا نتيجه انتخابات آنچنان مخدوش بوده است که تشخيص برنده واقعی آن دشوار است. اين اظهار نظر در حالی صورت گرفته است که حتی سرپرست برگزاری انتخابات که از حاميان موائی کيباکی است ابتدا کيباکی را برنده انتخابات اعلام کرد اما بعدها گفت هنگام اعلام نتيجه انتخابات تحت فشار شديدی قرار داشته و واقعاً نمی داند برنده واقعی آن چه کسی است.

XS
SM
MD
LG