لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

بوش ميگويد برقراری صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان مستلزم حمايت رهبران عرب است


پرزيدنت بوش در پايان سفری هشت روزه به خاورميانه، که در جريان آن خواستار حمايت رهبران عرب از تلاش های برقراری صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان و مهار کردن جمهوری اسلامی ايران شد، به واشنگتن بازگشته است.

پرزيدنت بوش پس از مذاکراتی که امروز، چهارشنبه، در مصر با حسنی مبارک رئيس جمهوری آن کشور داشت گفت صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان امکان پذير است اما هشدار داد که اگر رهبران عرب حمايت خود را دنبال نکنند، ممکن است تحقق نيابد.

پرزيدنت بوش گفت وی به توافقی برای صلح خوش بين است زيرا رهبران اسرائيلی و فلسطينی خود را به طرح موسوم به دو کشوری متعهد ميدانند.

پرزيدنت بوش گفت وی در پيشبرد روند صلح درگير باقی خواهد ماند و افزود که اين خواست او کاملا جدی است.

آقای مبارک نيز در سخنان خود گفت از طرح کمک به اسرائيل و فلسطينيان برای رسيدن به صلح در ظرف يکسال آينده جانبداری ميکند.

مصر يکی از دو کشور عرب است که اسرائيل را به رسميت شناخته اند.

پرزيدنت بوش از مصر برای حمايت از دولت لبنان قدردانی کرد و گفت دولت های سوريه و ايران بايد مداخله در لبنان را متوقف کنند.

پرزيدنت بوش همچنين ابراز اميدواری کرد که مصر روند اقدامات منجر به گسترش دمکراسی را تقويت کند.

پرزيدنت بوش راجع به اوضاع عراق گفت دولت بغداد عالی نيست، اما در جهت آشتی ميان جناح های مختلف پيشرفت هائی حاصل شده است.

پارلمان عراق اخيرا قانونی را تصويب کرد که بازگشت اعضای حزب سابق بعث صدام حسين به مشاغل دولتی را مجاز می شناسد.

پرزيدنت بوش روزهای دوشنبه و سه شنبه را در عربستان سعودی گذراند و در آنجا از کارتل اوپک برای کمک به کاهش قيمت های نفت ، خواستار افزايش توليد و عرضه نفت بيشتر به بازارهای جهان شد.

پرزيدنت بوش گفت اميدوار است پس از مذاکراتی که با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی داشته است اوپک با افزايش توليد موافقت کند.

پرزيدنت بوش گفت پادشاه عربستان سعودی اوضاع را درک ميکند و با نگرانی ميداند که قيمت های بالای نفت چگونه می تواند بر اقتصاد جهان اثری منفی بگذارد.

دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت بوش در باره اين موضوع ، پس از ضيافت شام سه شنبه شب، با پادشاه عربستان سعودی گفتگو و تبادل نظر کرد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا نيز در رياض بود. خانم رايس گفت آمريکا خواستار آن است که کشورهای عرب برای پيشبرد روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان اقدامات بيشتری انجام دهند.

سعود ال فيصل وزير امورخارجه عربستان سعودی گفت کشورش از پای بندی آمريکا به روند صلح خاورميانه استقبال ميکند. اما وی در عين حال گفت که تداوم فعاليت های ساختمانی يهودی نشين ها توسط اسرائيل در مناطق فلسطينی ، جدی بودن مذاکرات را با شک و ترديد روبرو ساخته است.

پرزيدنت بوش در سفر به خاورميانه، از اسرائيل ، کرانه غربی و چند کشور عرب حوزه خليج فارس نيز ديدن کرد.

XS
SM
MD
LG