لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

نتایج سفر آقای سرکوزی به سه کشور حوزه خلیج فارس


سفر نیکلا سرکوزی رئيس جمهوری فرانسه به سه کشور عربستان سعودی، قطرو امارات متحده، که سه شنبه پایان گرفت، از بسیاری جهات حائز اهمیت، وشاید ازمناسبات فرانسه نيز فراتررفته، و در مرحله کنونی، در سیاست جهانی تعین کننده باشد.

سفرآقای سرکوزی یکشنبه به عربستان آغازشد ودراین کشوربود که اودرسخنرانیش در برابر اعضای شورای مشورتی عربستان رابطه خود و کشورش را مطرح، و هشدارش به افراطیون را تکرار کرد .

رئیس جمهور فرانسه پس ازعقد قراردادهائی درزمینه های نظامی ،فرهنگی ،خدماتی نظیر تاسیس خطوط راه آهن سریع السیر بین مکه ومدینه ویا ساختمان نیروگاه های تولید انرژی اتمی، از عربستان به قطررفت .

قطر پس از روسیه و ایران صاحب سومین سومین ذحیره گاز در جهان است، و بهمین منظورفرانسه دفتری را در دوحه همین یکشنبه افتتاح نمود .

تولید ومصرف نفت و گاز بدلیل قیمت آن هم اکنون مشکلی جدی شناخته می شود . آقای سرکوزی درعربستان گفت که به اعتقاد اورقم هفتاد دلار برای هر بشکه نفت قیمتی عادلانه ،هم برای تولید کننده وهم برای مصرف کننده است .

در ارتباط با ایران، سفرآقای سرکوزی وهمینطورآقای بوش به منطقه ، نکات وتغیرات تازه ای را برای تحلیل گران گوشزد میکند .

فرانسه برای اولین بار پس ازپنجاه سال وآنهم در تنگه هرمز پایگاه نظامی تاسیس میکند . این پایگاه در آبهای امارات ودقیقا در برابر آبهای ایران خواهد بود . دراین مکان ازسه قوای دریائی ، هوائی و زمینی، بین چهارصد تا پانصد نفر، در آنجا مستقر خواهند شد .چهل درصد نفت مصرفی جهان ازاین منطقه یعنی تنگه هرمزعبورمیکند . باید اضافه کرد که استقرار وکارآمد این نیرو در سال آینده خواهد بود . در رسانه های فارسی زبان دولتی، چندین مطلب انتقادی دراین زمینه منتشر، و روش فرانسه را، استعمار نوین نامگذاری کرده اند .

رئیس جمهوری فرانسه ساعاتی پیش از آغاز سفرش در یک مصاحبه اختصاصی با روزنامه الحیات دیدگاهش را در باره منطقه ابراز داشته ، فعالیت های جمهوری اسلامی ایران را در پی عدم رعایت توافق ها و نیزعدم توقف غنی سازی اورانیوم مورد انتقاد قرار داده است .وی تا کید نموده درهماهنگی و خواست جهانی مبنی برآوردن دولت تهران برسرمیزگفتگو کوشش خواهد کرد.

واما درامارات عربی متحده که آخرین مرحله ازسفرآقای سرکوزی بود ، قراردادها یکی پس ازدیگری امضا شدند. این قراردادها برای همکاری در تاسیسات اتمی ، استقرار یک ماهواره مخابراتی، ونیزمعاهدات نظامی است. درهیئت همراه آقای سرکوزی شش وزیر وبیش از ده تن از مهمترین صاحبان صنا یع حضور داشتند .

ارزش قرارداد هائی که مقدماتشان درعربستان فراهم، وامضای آنها به هفته ها وحتی ماه های آینده موکول شد، برپا یه منابع خبری، به چهل میلیارد یورو می رسد .

در جمع بندی سفر دو روز و نیمی آقای سرکوزی به خلیج فارس ، فرانسه میخواهد حضور متفاوتی را ازخود نشان بدهد که این حضور را تنها در آینده میتوان مورد ارزیابی قرار داد

XS
SM
MD
LG