لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

وزرای دفاع لهستان و آمريکا پيرامون استقرار موشکهای رهگير در لهستان گفتگو کردند


بوگدان کليچBogdan Lkich وزير دفاع لهستان روز سه شنبه با رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، ديدار و پيرامون کمکهای امنيتی آمريکا به لهستان در قبال قبول استقرار سيستم دفاع موشکی در آن کشور گفتگو کرد.

کليچ، که برای نخستين بار در سمت وزير دفاع لهستان به آمريکا سفر کرده است، از اظهارات مقامات آمريکا دائر بر اينکه به لهستان در زمينه سيستمهای دفاع هوايی آن کشور کمک خواهند کرد استقبال کرد. کليچ، پس از ديدار با وزير دفاع آمريکا و جان نگروپونته، قائم مقام وزير امور خارجه، گفت «بنظر ميرسد که آمريکا پذيرفته است که موضوع کمک به امور امنيتی لهستان در قبال ميزبانی سيستم موشکی آمريکا را مورد بررسی قرار دهد.» وی همچنين گفت مقامات آمريکا علت تصميم لهستان را دائر بر خارج کردن نيروهای خود از عراق در پايان ماه اکتبر درک ميکنند.

دولت پيشين لهستان قاطعانه از برنامه استقرار موشکی آمريکا در آن کشور حمايت ميکرد؛ اما بنظر ميرسد دولت جديد نسبت به اين برنامه با ديده ترديد مينگرد.

کليچ روز شنبه در سخنانی گفت اگر واشنگتن از لهستان ميخواهد ده موشک رهگير در لهستان مستقر کند، بايد وسائل امنيتی بيشتری برای اين کشور فراهم کند؛ زيرا مردم لهستان بدون فراهم آوردن تدابير امنيتی برای کشورشان به سختی از برنامه موشکهای رهگير پشتييبانی خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG