لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

آخرين اخبار از مبارزات انتخاباتی آمريکا - رامنی برنده ميشيگان شد


پيروزی در ميشيگان برای ميت رامنی، فرماندار پيشين و جمهوريخواه ماساچوست، که در آيووا و نيوهمشاير عليرغم صرف وقت و هزينه هنگفت با شکست از مايک هاکبی و سناتور مک کين به رتبه دوم بسنده کرده بود از اهميت حياتی برخوردار بود.

رامنی پس از پيروزی در ايالتی که پدرش ۴ دهه پيش فرماندار موفقی در آن بود گفت اين آغاز يک بازگشت برای آمريکاست و حاميانش را دعوت کرد که اين پيروزی را به کارولينای جنوبی، نوادا، فلوريدا و سرانجام کاخ سفيد تعميم دهند.

ريشه خانوداگی رامنی در ميشيگان و مواضع اقتصادی و مهاجرتی اش از فاکتورهای تعيين کننده در پيروزی او محسوب می شود.

جان مک کين با تکيه بر پيروزی اش در انتخابات مقدماتی سال ۲۰۰۰ در ميشيگان اميدوار به جلب آرای دموکرات ها و مستقل ها و کسب پيروزی دوم خود بود. او پس از شکست گفت نشان داديم که ابايی از جنگيدن برای پيروزی نداريم.

مشارکت جمهوريخواهان امسال کمتر از سال ۲۰۰۰ بود.

مايک هاکبی، فرماندار پيشين آراکانزاس، وعده پيروزی در کارولينای جنوبی را داد. ايالتی که او در آن از پايگاه اجتماعی مذهبی قوی ای برخوردار است.

پيروزی رامنی و روشن شدن اين امر که نبود يک پيشتاز، هر چند بسود رودی جوليانی، شهردار پيشين نيويورک، تمام شد که اميد خود را به پيروزی در فلوريدا بسته است اما، عملکرد ضعيف او در ميشيگان و قرار گرفتن پس از ران پال و فرد تامپسون در ته جدول نگرانی هايی را نسبت به موفقيت او موجب شده است.

دموکرات ها بدليل تصميم ميشيگان به تغيير تاريخ انتخابات به پيش از پنجم فوريه هر گونه مبارزه انتخاباتی در آن ايالت را تحريم کردند و از سه کانديدای پيشتاز دموکرات ها در کورس رقابت ها تنها نام سناتور کلينتون بر برگه آرا به چشم می خورد. کلينتون 55 درصد آرا را کسب کرد.

دموکرات ها اينک چشم به انتخابات انجمن های حزبی نوادا دارند. ديشب در آخرين مناظره تلويزيونی پيش از انتخابات نوادا شاهد برگزاری يکی از بی مساله ترين مناظره ها و آتش بس کلينتون با رقيبش سناتور باراک اوباما بوديم که چندين روز بر سر مسائل نژادی و جنسيتی مجادله داشتند.

دموکرات ها کوشيدند برای تغيير فضای رقابت ها از اتحاد درون حزبی سخن گفته و موضع خود را در برابر جمهوريخواهان روشن تر کنند. کلينتون با اشاره به موافقتنامه پرزيدنت بوش با دولت مالکی مبنی بر ادامه تعهد نظامی بلند مدت آمريکا به عراق که ظاهرا نيازی به تائيد کنگره ندارد از اوباما خواست در فاصله يک سال مانده به روی کار آمدن رياست جمهوری جديد از قطعنامه او برای متوقف کردن اين طرح حمايت کند. کلينتون کانديداهای جمهوريخواه از جمله مک کين را برای پيشتيبانی از مواضع پرزيدنت بوش در باره عراق به باد انتقاد گرفت.

باراک اوباما ضمن تائيد موضع رقيبش گفت طرح خروج او به اين معنی نيست که به بخشی از نيروها برای حفاظت از سفارت آمريکا در بغداد و مبارزه با القاعده نيازی نيست اما، او معتقد است آمريکا نبايد پايگاه دائم در عراق داشته باشد.

جان ادواردز هم تصريح کرد دادن شعار اينکه نيرويی برای امور حفاظتی در عراق نخواهد ماند عاری از حقيقت است. دموکرات ها اتفاق نظر داشتند که يک نيروی واکنش سريع را در کويت نگاه دارند.

XS
SM
MD
LG