لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۶

شورای امنيت سازمان ملل پرونده استقلال کوسوو را مورد بررسی قرار می دهد


«قيادالله ايتلهی» نماينده ليبی در سازمان ملل و رئيس دوره ای شورای امنيت اعلام کرد شورای امنيت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه پرونده استقلال کوسوو را مورد بررسی قرار خواهد داد. از اين رو بوريس تاديچ رئيس جمهوری صربستان و هاشم تاچی نخست وزير کوسوو در اين نشست سخنرانی خواهند کرد.

بوريس تاديچ، رئيس جمهوری صربستان، گفته است خوشبختانه اکثريت شورای امنيت رای به استقلال کوسوو نخواهد داد. اما او همچنين افزود، «به زمان بيشتری نياز داريم تا اکثريت آلبانی تبارهای کوسوو در گفتگو با صربستان به توافقی پيرامون خودمختاری دست يابند.»

بوريس تاديچ که به پشتيبانی غرب با شعار صلح و تامين آزادی در سال ۲۰۰۴ برنده انتخابات صربستان شد، در انتخابات ۲۰ ژانويه از شرايط چندان خوبی برخوردار نيست زيرا رقيب نيرومندش، توميسلاو نيکوليچ، رهبر حزب ملی گرای راديکال صربستان، که مخالف سرسخت جدايی يا حتی خودمختاری کوسووست، از پشتيبانی گسترده ای ميان صربها و همچنين دولت روسيه برخودار است. استقلال کوسوو در صدر برنامه های انتخاباتی صربستان قرار دارد.

نيکوليچ به منظور مبارزه انتخاباتی و در مخالفت با استقلال کوسوو در همين روز از شهر مرزی ميتروويتسا بازديد خواهد کرد. نيروهای صلحبان ناتو در اين شهر حايل ميان صربها و آلبانی تبارها هستند.شهردار تازه برگزيده اين شهر در باره حضور نيکوليچ در منطقه می گويد: «اين برعهده نيروهای ناتو است که به او اجازه حضور در منطقه را بدهند. و ما با همه اين چيزها مدارا می کنيم.» نيکوليچ گفته است اگر کوسوو اعلام استقلال کند، صربستان اين منطقه را به انزوای کامل می کشاند.

روز پنجشنبه نيز کميسيون انتخاباتی صربستان از صدور مجوز به دو نماينده امريکايی و بريتانيايی به منظور نظارت بر انتخابات رياست جمهوری خودداری کرد و دليل آن را پشتيبانی اين دو کشور از استقلال کوسوو اعلام داشت.

ايالات متحده و اتحاديه اروپا از استقلال کوسوو پشتيبانی می کنند که از سال ۱۹۹۹تاکنون زير نظر سازمان ملل اداره می شود. در آن سال نيروهای هوايی پيمان ناتو به منظور پايان دادن به خونريزيها نيروهای نظامی بلگراد را وادار به عقب نشينی از منطقه کرد و صلحبانان ناتو حايل ميان صربها و آلبانی تبارهای کوزوويی شدند. از آنسو صربستان به پشتيبانی روسيهمخالف جدايی کوسوو از خاک صربستان است. و يکی از دلايل خود را نگرانی ازوضعيت صدهزار صرب تبار ساکن کوسوو قلمداد کرده اند اما رهبران کوسوو گفته اند آينده ای روشن و مطمئن پيش روی صرب تبارهاست و آنان در کنار آلبانی تبارهای کوسوو در امنيت کامل خواهند بود. هرچند اين رهبران گفته اند تا پيش از انتخابات ۲۰ ژانويه رياست جمهوری صربستان، کوسوو اعلام استقلال نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG