لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

پرزيدنت بوش مزاحمت قايقهای سپاه پاسداران در تنگه هرمز را عملی تحريک آميز خواند


پرزيدنت بوش مزاحمت قايقهای سپاه پاسداران در تنگه هرمز را عملی تحريک آميز خواند
پرزيدنت بوش مزاحمت قايقهای سپاه پاسداران در تنگه هرمز را عملی تحريک آميز خواند

پرزیدنت جورج بوش مزاحمت پنج قایق جمهوری اسلامی را در تنگه هرمز که موجب آزار سه کشتی نیروی دریائی ایالت متحده آمریکا شد، عملی تحریک آمیز توصیف کرد.

پرزیدنت بوش گفت: "وضع بسیار خطرناک است و آنها نباید به چنین اقدامی مبادرت میکردند. این عمل تحریک آمیز بود. "

وزارت دفاع آمریکا ویدئو وصدای ضبط شده این حادثه را منتشر کرد. در ششم ژانویه پنج قایق نیروی دریائی ایران با رفتاری ستیزه جویانه و پرخاشگر به سه کشتی ایالت متحده آمریکا نزدیک شدند.

آدمیرال گریف فرمانده ستاد مرکزی نیروی دریائی ایالت متحده آمریکا این اقدام قایق های ایرانی را زیر نظر فرماندهی رسته پاسدار سپاه پاسداران توصیف کرد. او گفت: "پنج قایق سریع السیربه کشتی ها ایالت متحده آمریکا نزدیک و به دو گروه تقسیم شدند." آدمیرال گریف، افزود: "یکبار در طول این مواجه کشتی های ایالت متحده آمریکا کلمات تهدید آمیزی را توسط رادیو دریافت کردند که گفته میشد به کشتی های ما نزدیک و ما را منفجر خواهند ساخت. ما متوجه شدیم دو قایق از این قایق ها چند جعبه بروی آب انداختند که در راه کشتی های ناو اینگرا بود. این اشیاء جعبه های سفید شناوری بودند ولی کشتی ها بسلامت از کنار آنها گذشتند.

وایس آدمیرال گریف در مورد خطر بالقوه این حادثه چنین گفت: "ما تحریگ های قایق های سریع السیر در خلیج فارس و همچنین انفجار ناو کول وتحریکاتی را در شمال خلیج فارس در چند سال قبل را بیاد داریم. در آن زمان ما صدمات زیادی متحمل شدیم. این بار ما این امر را جدی تلقی میکنیم.

پرزیدنت بوش گفت: "ایالت متحده آمریکا به جمهوری اسلامی بطور وضوح گفته است که اگر کشتی های ما مورد حمله قرارگیرند نتایج نامطلوبی در بر خواهد داشت ونصیحت من به آنان این است که به این کار اقدام نکنند."

XS
SM
MD
LG