لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۱

کاندوليزا رايس تلاش برای برقراری آشتی و مصالحه ملی در عراق را ستود


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا روز سه شنبه بدون اعلام قبلی از بغداد ديدار به عمل آورد و کوشش های مربوط به برقراری آشتی و مصالحه ملی در عراق را ستود.

خانم رايس در يک کنفرانس خبری در پايتخت عراق، از تصويب قانون روز شنبه گذشته در پارلمان عراق که اجازه می دهد اعضای پيشين حزب بعث صدام حسين به مشاغل دولتی بازگردند، استقبال به عمل آورد.

خانم رايس اظهار داشت تصويب اين قانون نشان می دهد که روند برقراری آشتی و مصالحه در عراق به پيش می رود.

خانم رايس افزود در عين حال، هنوز اقدامات بيشتری بايد در اين زمينه به عمل آيد که تصويب لايحه ای برای تقسيم درآمدهای نفتی ولايحه ديگری جهت انتخابات استان ها در زمره آن قرار می گيرد.

وزير امورخارجه آمريکا در مدت توقف کوتاه خود در بغداد، نوری المالکی نخست وزيرعراق را در جريان سفر خاورميانه ای پرزيدنت بوش قرار داد.

در خبر ديگری، کاندوليزا رايس در سفری به عربستان گفت آمريکا خواستار آن است که کشورهای عربی اقدامات بيشتری را در جهت پيشبرد روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان معمول دارند.

خانم رايس روز سه شنبه طی سخنانی در شهر رياض بدون آن که توضيحات بيشتری بدهد اظهار داشت واشنگتن بر اين باور است که کشورهای عربی در حالی که روند صلح به پيش می رود، بايد دست خود را به سوی اسرائيلی ها دراز کنند.

سعود الفيصل وزير امور خارجه عربستان سعودی می گويد کشورمتبوع وی از تعهد آمريکا نسبت به روند صلح خاورميانه استقبال می کند. آقای الفيصل افزود اما ادامه فعاليت های شهرک سازی از سوی اسرائيل در سرزمين های فلسطينی، سايه ای از ترديد بر ميزان جدی بودن مذاکرات می افکند.

در همين حال پرزيدنت بوش به دنبال گفتگوهای خود با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی از سازمان اوپک خواست برای کمک به کاهش هزينه های انرژی، نفت بيشتری را در اختيار بازارهای جهانی قراردهد.

XS
SM
MD
LG