لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

فرمانده نيروهای آمريکا در اقيانوس آرام باآکادمی علوم نظامی ارتش آزاديبخش خلق چين ديدارکرد


امروز (سه شنبه) در پکن فرمانده نيروی نظامی آمريکا در منطقه اقيانوس آرام، بارئيس و اعضای آکادمی علوم نظامی ارتش آزاديبخش خلق چين ديدارکرد.

اين دومين سفر رسمی دريادار تيموتی کيتينگ به چين از زمان تصدی فرماندهی نيروهای آمريکا در اقيانوس آرام از اويل سال گذشته است. سفر چهار روزه دريادار کيتينگ در حالی صورت می گيرد که نيروی نظامی چين با سرعت رو به گسترش بوده، و آن کشور تنها در سال ۲۰۰۷ بيش از ۴۵ ميليارد دلار صرف هزينه های نظامی کرده است.

توسعه نيروها و تجهيزات نظامی چين، و از جمله موفقيت در ساخت موشک های دوربردِ کروز و دست- يابی به تکنولوژی ضد ماهواره، نگرانی همسايگان آن کشور به ويژه جزيره مورد منازعه تايوان را از حمله احتمالی چين برانگيخته، و واشنگتن نيز پيشتر اين نگرانی را ابراز کرده است.

دريادار کيتينگ در جمع اعضای آکادمی علوم نظامی ارتش آزادی بخش خلق چين با اشاره به لزومِ توجه به تحولاتِ اخير در آن کشور گفت، شايد درک بهتر از تحولات چين، به برقراری صلح و ثبات بيشتر در منطقه کمک کند. وی همچنين در کنفرانس خبری سفارت آمريکا در پکن، خواستار شفافيت بيشتر چين در مورد طرح ها وبرنامه های نظامی آن کشور شد؛ وبرای نمونه به مخالفت اخير چين با عبور کشتی های آمريکا از آبهای ساحلی هنگ کنگ اشاره کرد.

دريادارکيتينگ با ابراز عدم خرسندی از رويداد اخير گفت اين موضوع را با وزارت خارجه آمريکا و چين در ميان گذاشته، و درخواست کرده است يک کشتی ديگر آمريکايی در آينده نزديک وارد آبهای هنگ کنگ شود.

دريادارکيتينگ با اشاره به اهميت هنگ کنگ برای نيروی دريايی آمريکا بر لزومِ اعتماد، اطمينان و شفافيت چين در اين مورد تأکيد کرد. دولت پکن دليل ممانعت از ورود کشتی آمريکايی به هنگ کنگ را «عدم پيروی از مقررات» اعلام، و از دادن توضيح بيشتر خود داری کرده است.

پايگاه نظامی آمريکا در منطقه اقيانوس آرام به فرماندهی آدميرال کيتينگ که در جزاير هاوايی واقع است، ديده بانی گذرگاه های تجاری چين به ويژه درتنگه استراتژيک فرمز را بر عهده دارد.

برنامه سفر آدميرال کيتينگ شامل گفتگو با مقامات ارشد نظامی چين، و بازديد از چند پايگاه نظامی عمده آن کشور از جمله در شانگهای خواهد بود.

XS
SM
MD
LG