لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

محاکمه ۶ فرانسوی به جرم ربودن کودکان به تعويق افتاد


يک دادگاه در فرانسه ديروز (دوشنبه) صدور رای در خصوص شش فرانسوی عضو يک سازمان خيريه که به اتهام تلاش برای ربودن ۱۰۳ کودک در چاد به ۸ سال کار اجباری محکوم شده بودند را به روز ۲۸ ژانويه موکول کرد.

از آنجائی که کار اجباری در فرانسه وجود ندارد احتمال می رود که سيستم قضائی فرانسه حکم اين شش نفر را تغيير و يا کاهش دهد.

اين شش نفر در روز ۲۶ دسامبر سال ۲۰۰۷ در چاد محکوم شده و دو روز بعد به فرانسه منتقل شدند. بر اساس توافقی که در سال ۱۹۷۶ بين دو کشور چاد و فرانسه به امضا رسيد هر يک مجازند محکومين را به کشور خود باز گردانند.

همسر يکی از محکومين که در دادگاه حضور داشت گفت، «آنها به چاد رفتند که جان کودکان را نجات دهند. از نظر من محکوميت آنها در تداوم ديگر رويدادهای چاد است.»

از نظر يکی از وکلای مدافع محکومين چنين وضعيتی در تاريخ سيستم قضائی فرانسه بيسابقه است. او گفت، «اين اولين بار است که يک قاضی فرانسوی حکمی در دستش دارد که توسط يک سيستم قضائی غير دمکراتيک صادر شده است. فرانسه اکنون بايد ثابت کند که حکمی که از نظر همه مستبدانه و يک تسويه حساب سياسی است را تاييد نمی کند.»

نيکلس سارکوزی، رئيس جمهور فرانسه، در ماه نوامبر برای بازگرداندن شش خبرنگار فرانسوی و چهار خدمه پرواز اسپانيائی که از متهمين اين پرونده بودند به چاد سفر کرد.

اين خبرنگاران و خدمه پرواز و اعضای گروه خيريه در ماه اکتبر سال ۲۰۰۷ هنگامی که قصد خروج از چاد را داشتند بازداشت شدند.

آنها گفتند که از روی دلسوزی و برای کمک به کودکان بی سرپرست در ماجرای درگيری های دارفور به اين اقدام دست زدند.

اما تحقيقات نشان داده است که اکثر اين کودکان دارای خويشاوند نزديک و يا والدين خود بودند.

XS
SM
MD
LG