لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

بازداشت فعالين مدنی در ايران ادامه دارد


در پی موج گسترده احضار دانشجويان به کميته های انضباطی و صدور احکام سنگينِ محروميت از تحصيل سارا کرمانيان و زهرا پيغمبرزاده دو فعال دانشجوی دانشگاه تهران به اين کميته احضار شدند.

در همين حال، بيتا نقاشيان از اعضای مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران از تاريخ سيزدهم آذرماه و پس از شرکت در تجمع اعتراضی دانشجويان ناپديد شده است. بنا به گزارش دبيرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران بيتا نقاشيان که در رشته مترجمی زبان فرانسه مشغول به تحصيل است بيش از ۴۵ روز است که ناپديد شده است، و پيگيريهای متعدد خانواده اين فعال مدنی از مراکز امنيتی و قضايی نتيجه ای در بر نداشته است.

در خبری ديگر ليلا حيدری همسر بهروز صفری از فعالان سياسی آذربايجان که روز ششم شهريورماه پس از مراجعه به اداره اطلاعات جهت ملاقات با همسرش بازداشت شده بود با گذشت حدود پنج ماه همچنان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوين نگهداری می شود. بنا به گزارش کميته دانشجويی گزارشگران حقوق بشر بهداری بند ۲۰۹ زندان اوين طی گزارشی به مسئولان وزارت اطلاعات نسبت به شرايط نامناسب سلامتی وی هشدار داده و خواهان آزادی وی جهت درمان شده است.

در خبر ديگری آمده بود که نشريه صبح صادق ارگان داخلی سپاه پاسداران در شماره اخير خود با اشاره به ثبت نام تعداد زيادی از اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات مجلس هشتم پيش بينی کرد که تمامی يا اکثريت آنان رد صلاحيت می شوند. اين نشريه به اصلاح طلبان پيشنهاد کرده است که خودشان در حال حاضر از شرکت در انتخابات انصراف بدهند تا در آينده بابت رد صلاحيتشان هياهو نکنند.

XS
SM
MD
LG