لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۸

نيروهای انتظامی پاکستان در پی بمب گذاری مرگبار هفته در کراچی به حال آماده باش درآمدند


در پی دومين بمب گذاری مرگبار ظرف يک هفته در کراچی، بزرگترين شهر پاکستان، نيروهای انتظامی آن کشور امروز (سه شنبه) به حال آماده باش کامل درآمدند. پرويز مشرف، رئيس جمهوری پاکستان، گفت دستور داده است هرکس را که قصد اخلال در انتخابات ماه آينده کشور دارد به ضرب گلوله از پای درآورند.

کشورهای غربی اميدوارند انتخابات پارلمانی روز ۲۹ بهمن ثبات و امنيت را به اين کشور مسلح به سلاح هسته ای باز آورد.

پرويز مشرف، که هشت سال پيش با يک کودتای نظامی به قدرت رسيد با چالشهای گوناگونی روبرو شده است، و خشونتهای اخير اين چالشها را بارزتر و سخت تر کرده است.

بمبگذاری روز دوشنبه، ۹ کشته و ۵۲ زخمی بر جای گذاشت. هفته گذشته نيز در يک بمب گذاری انتحاری در لاهور ۲۰ تن جان دادند.

ماه گذشته، در پی ترور بی نظير بوتو و بروز هرج و مرج انتخابات به مدت شش هفته به تأخير افتاد، اما مشرف اظهار اميدواری کرد که انتخابات در محيطی آرام برگزار شود. وی گفته است انتخابات ديگر به تأخير نخواهد افتاد.

از سوی ديگر جبهه اپوزيسيون به تلاش خود ادامه ميدهد. روز دو شنبه، نواز شريف، نخست وزير سابق پاکستان ضمن انتقاد از پرزيدنت مشرف گفت وی کورکورانه از آمريکا اطاعت ميکند.

حملات مکرر ستيزه جويان که، بنا بر نظر تحليلگران، واکنش به عمليات ضد تروريستی مشرف عليه القاعده و طالبان است، احساس عدم امنيت در کشور را در مردم عميق تر کرده است. در تازه ترين درگيری نيروهای نظامی با جنگجويان طالبان، که در مرز افغانستان رخ داد، بيست و سه تن از ستيزه جويان و هفت سرباز کشته شدند.

XS
SM
MD
LG