لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

وزير امور خارجه آمريکا رهبران عراقی را به مصالحه تشويق کرد


وزير امور خارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، امروز (سه شنبه) با مقامات عراقی ديدار و آنها را تشويق کرد ميان دسته بندی های سياسی گوناگون مصالحه و آشتی برقرار کنند.

رايس که در يک کنفرانس خبری در بغداد صحبت می کرد، از تصويب لايحه ای در پارلمان عراق که به بسياری از اعضای پيشين حزب بعث صدام حسين اجازه می دهد به مشاغل دولتی باز گردند استقبال کرد.

وی گفت رهبران عراق اکنون می بايست قانون را به اجرا بگذارند و قوانين ديگری را، از جمله راه کارهايی برای برگراری انتخابات محلی، به تصويب برسانند.

رايس که پرزيدنت بوش را در مسافرت به عربستان همراهی می کرد امروز از رياض به بغداد رفت. وی قرار است در پايان روز مجددا به رياض باز گردد.

در رويدادی ديگر، وزير دفاع عراق، عبدالقادر، می گويد کشور متبوع وی تا دهسال ديگر برای دفاع از مرزها نياز به کمک نظامی خارجی دارد.

در گفتگويی با روزنامه نيويورک تايمز امروز قادر همچنين گفت چهار سال ديگر طول می کشد تا دولت بتواند امنيت داخلی را در بست تحت اختيار خود در آورد.

در خبر ديگری آمده است که آتشسوزی در يک پالايشگاه نفت در بصره باعث زخمی شدن چهار کارگر شد. وزير نفت عراق، حسين الشهرستانی، گفت يک هليکوپتر آمريکايی که بر فراز پالايشگاه پرواز می کرد مسبب اين آتشسوزی بود.

آتش اکنون مهار شده است.

هنوز مشخص نيست هليکوپتر چگونه می توانسته آتش را اايجاد کرده باشد.

XS
SM
MD
LG