لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

سفر غير منتظره کاندوليزا رايس به عراق و سخنان طارق الهاشمی درباره جبهه وفاق


کاندوليزا رايس امروز، سه شنبه، در سفر غير منتظره ای از عربستان به عراق رفت و فوراً بعد از ورود به بغداد به جلسه ای با نوری المالکی نخست وزير عراق رفت. خانم رايس که همراه پرزيدنت بوش در سفر خاورميانه ای در عربستان بود، امروز به رياض باز خواهد گشت. هدف سفر خانم رايس به بغداد ترغيب جناح های مختلف در عراق برای دستيابی به توافق است.

فراکسيون عمده اهل تسنن در عراق ديروز گفت به دنبال خروج خود از دولت نوری المالکی نخست وزيرعراق در ماه اوت گذشته، طرح هائی را برای پيوستن مجدد به دولت مورد توجه قرار داده است.

طارق الهاشمی معاون اهل تسنن رئيس جمهوری عراق روز دوشنبه اظهار داشت حزب جبهه وفاق آماده است که به دولت وحدت ملی باز گردد. با اين حال افزود حزب وی ابتدا خواستار آن است که از پاسخ دولت به درخواست های حزب آگاه شود.

مشارکت سنيان در سياست های عراق در زمره اين درخواست ها قرار می گيرد. اظهارات آقای هاشمی دو روز پس از آن عنوان می شود که پارلمان عراق با تصويب لايحه ای به بسياری از اعضای پيشين حزب بعث صدام حسين اجازه داد که به مشاغل دولتی باز گردند.

در رويدادی ديگر، ارتش آمريکا اعلام کرد در نخستين هفته يک تهاجم گسترده عليه ستيزه جويان در شمال عراق، ٦٠ افراط گرای مظنون کشته شدند و نزديک به ٢٠٠ نفربازداشت گرديدند.

به اين عمليات خرمن پولادين نام داده شده است.

XS
SM
MD
LG