لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

نمایشگاه بین المللی ماشین روز یکشنبه در شهر دیترویت در آمریکا آغاز بکار کرد


شرکت اتومبيل سازی فورد که پيکآپ های مدل افِ آن يکی از پر فروش ترين ماشينها در آمريکاست مدل جديد پيکآپِ اف ۱۵۰ خود را به معرض نمايش گذاشت. شرکت فورد پس از رفع نقائص فنی مدلهای قبلی خود اين دو مدل را بعنوان مدلهای سال ۲۰۰۹ در پاييز امسال عرضه خواهد کرد.

تنها چند هفته پس از تصويب مقررات جديد از سوی کنگرة آمريکا که شرائط سخت تری را برای استفاده بهينه از سوخت تعيين کرده است خودرو سازان طيف وسيع تری از اتومبيلهايی را عرضه کرده اند که دارای مصرف سوخت بهتر بوده و توليد دی اکسيد کربن در آنها کاهش يافته است.

در اين نمايشگاه اتومبيلهای هايبريد موتورهای ديزلی پيشرفته استفاده از سوخت های جايگزين جای ماشينهای پر زرق و برق و پر سرعت گذشته را گرفته است. بر طبق آمار آژانس حفاظت از محيط زيست يک اتومبيل بطور ميانگين ۲۲۳ قوه اسب و۱۸۸۰ کيلوگرم وزن دارد. و در ۶۹ دهم ثانيه سرعت آن از صفر به ۹۶ کيلومتر در ساعت می رسد.

پرزيدنت بوش در ماه دسامبر گذشته لايحه ای را امضا کرد که توليد کنندگان اتومبيل را ملزم می دارد تا سال ۲۰۱۰ اتومبيلهای توليد شده مصرفی معادل ۷۹۳ دهم ليتر برای هر ۵۶ کليومتر داشته باشند. اين مصرف ۴۰ در صد بهتر از مصرف فعلی خواهد بود و يک تغيير عمده در مقايسه با دهه هفتاد ميلادی است.

با اينحال کارشناسان می گويند که خريداران از قيمت بالای اتومبيلهای هايبريد که حدود ۴۰۰۰ دلار بيشتر از اتومبيلهای معمولی است ناراضی اند و بايد قيمتهای متعادل تری عرضه شود.

شرکت فورد در نظر دارد که در پنج سال آينده از موتور جديدی استفاده کند که مصرف بهتری خواهد داشت. اين موتور نسبت به موتورهای هايبريد مقرون به صرفه تر خواهد بود.

بعضی از توليد کنندگان به ساخت موتورهای ديزلی که حدود ۲۵ درصد مصرف بهينه تری دارد توجه بيشتری دارند.

شرکت دايملر مدل جديد موتور ديزلی خود را عرضه کرد که مصرف آن حدود ۴ ليتر در ۵۶ کيلومتر است.

XS
SM
MD
LG