لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۲

مقامات اسرائيل و فلسطينيان در مورد اختلافات مابين گفتگو می کنند


انتظار می رود که در گفتگو های امروز ميان مقامات اسرائيل و فلسطينان مهمترين اختلافات مورد ستيز ميان آنان از جمله وضعيت بيت المقدس، آوارگان فلسطينی، و مرزهای دولت آينده فلسطينی مورد بحث قرار گيرد. اين اقدام اولين گام در پاسخ به خواست پرزيدنت بوش مبنی بر امضای قرار داد صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان تا پايان سال جاری بشمار می رود که در جريان سفر هفته پيش او به اسرائيل و کرانه غربی رود اردن مطرح شد.

محمود عباس رهبر فلسطينيان در طبقه بندی مسير اين گفتگو ها که بايد در کنار هم پيش رود می گويد، موضوع اول بررسی مسائل نهايی، موضوع دوم اجرای بند اول برنامه رهنمون صلح، و مورد سوم مسائل اقتصادی و امنيتی در کرانه غربی رود اردن است.

احمد تيبی، يکی از اعراب اسرائيلی عضو پارلمان اسرائيل، می گويد مطمئن نيست که اين گفتگو ها بتواند جهشی در پروسه مذاکرات ميان نمايندگان دو طرف بوجود آورد. آقای تيبی می افزايد از ديدارهای پيشين چنين بر می آيد که اسرائيل سعی دارد به اشغال سرزمين های فلسطينی ادامه داده و تنها جابجايی هايی را انجام دهد.

در همين حال سيلوان شالوم، وزير امور خارجه سابق اسرائيل و يکی ديگر از اعضای پارلمان آن کشور که به حزب ليکود تعلق دارد گفت، « بنظر من هر دو طرف در يک بازی در گير شده اند که هيچيک نتواند کاری را به پيش بَرد. زيرا ابو مازن، نماينده همه فلسطينيان نيست و گروه حماس به روشنی گفته است که با هر نظريه ای در ارتباط با شناسايی اسرائيل مخالف است.»

آقای شالوم افزود فلسطينيان بايد اين موضوع را درک کنند که اهود اولمرت اختياری از جانب ائتلاف خود ندارد، زيرا حزب اصلی بزودی استعفا خواهد داد و ديگر احزاب باقيمانده کاملاً با ايده خروج از کرانه ی غربی و بيت المقدس مخالفند.

از سوی ديگر سامی ابو ظُهير، سخنگوی حماس، گفت ديدار امروز ليونی و احمد قريع درباره بررسی مسائل نهايی با توجه به جنايات و اجرای سياستهای صهيونيستی عليه مردم اسرائيل محکوم به شکست است.

اسرائيل و دولت فلسطينی محمود عبّاس در ماه نوامبر گذشته در کنفرانس ِ صلحی که به ابتکار آمريکا در ايالت مريلند تشکيل شد توافق کردند که پس از هفت سال گفتگوهای صلح را بار ديگر از سر گيرند. امّا اين گفتگو ها در پی ادامه برنامه های احداث شهرک های يهودی نشين در سرزمين های اشغالی و اجرای عمليات نظامی از طرف نيروهای اسرائيل عليه شبه نظاميان فلسطينی عقيم ماند.

در رويدادی ديگر، يک حمله موشکی از جانب اسرائيل شب گذشته در نوار غزه با اصابت به اتوموبيلی سه شبه نظامی فلسطينی را کشت. گزارش ديگری بنقل از فلسطينيان تعداد کشته شدگان را دو نفر اعلام کرده که يکی از آنان با گروه حماس و شبه نظامی ديگر با گروه فتح در ارتباط بوده است. بنا به گفته ارتش اسرائيل افرادی که مورد هدف قرار گرفتند شبه نظاميانی بودند که در شليک راکت بسوی اسرائيل دست داشتند.

XS
SM
MD
LG