لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۵

صحبت پرزيدنت بوش با مردم ايران در سفر امارات


پرزيدنت بوش انتظار ميرود امروز، يکشنبه، در جريان سفرش به امارات عربی متحده در مجاورت ايران ، با مردم ايران صحبت کند.

دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت بوش به مردم ايران خواهد گفت می توانند آينده ای بهتر از آنچه دولت ايران به آنان عرضه ميکند داشته باشند.

پرزيدنت بوش امروز در چهارمين مرحله از برنامه سفرش به خاورميانه وارد امارات عربی متحده شد. پرزيدنت بوش پيشتر و قبل از پايان سفرش به بحرين، با پرسنل ناوگان پنجم دريائی آمريکا که مامور گشت زنی و مراقبت در آبهای خليج فارس است صبحانه خورده بود.

به گفته سخنگوی کاخ سفيد، تم اصلی در صحبت پرزيدنت بوش با مردم ايران اعتقاد وی به ترويج آزادی و دمکراسی است.

سخنگوی کاخ سفيد گفت پرزيدنت بوش خواهد گفت چرا جامعه ای آزاد نه تنها مستلزم انتخابات، بلکه نيازمند به نهادهائی مدنی نظير دانشگاهها و گروههای متخصص است.

پرزيدنت بوش در جريان سفرش به کويت و بحرين از پيشرفت های ولو دمکراتيک در کشورهای عرب حوزه خليج فارس تحسين کرد.

پرزيدنت بوش به عنوان نمونه به تصميم سه سال پيش کويت در دادن حق رای به زنان و انتخاب دو سال پيش يک زن برای عضويت در پارالمان بحرين اشاره کرد.

پرزيدنت بوش فشار لفظی بر دولت ايران را در جريان سفر خود به خاورميانه حفظ کرده است. پرزيدنت بوش در اسرائيل جمهوری اسلامی ايران را تهديدی برای صلح جهانی توصيف کرد و گفت نبايد گذاشت تهران به دانش لازم برای توليد تسليحات اتمی دسترسی پيدا کند.

پرزيدنت بوش در کويت از جمهوری اسلامی ايران خواست به حمايت از ستيزه گرانی که در عراق به نيروهای آمريکائی و عراقی حمله ميکنند، پايان بدهد. تهران چنين حمايتی را تکذيب ميکند.

سفر خاورميانه ای پرزيدنت بوش روز سه شنبه پس از ديدار از عربستان سعودی و مصر پايان ميگيرد.

XS
SM
MD
LG