لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۶

حمله اسرائيل به نوار غزه چند کشته برجای گذاشت


يک پاسگاه نظامی حماس طی حمله هوايی اسرائيل در نزديکی خان يونس در نوار غزه بمباران شد. بنا به گفته گروه حماس کشته شدگان به شاخه نظامی آن گروه بنام عزّالدين قاسم تعلق داشتند.

خبر مربوط به حمله هوايی به خان يونس مورد تأئيد ارتش اسرائيل قرار گرفته است. يک سخنگوی ارتش اسرائيل گفت حمله به پاسگاه نظامی حماس به تلافی ادامه پرتاب راکت از نوار غزه بسوی شهرهای جنوبی اسرائيل صورت می گيرد. اين منبع می افزايد از آغاز ماه جاری تا کنون مجموعاً دويست و پانزده راکت و خمپاره به سوی جنوب اسرائيل شليک شده است.

نيروهای اسرائيلی متناوباً از طريق حمله هوايی و عمليات زمينی تلاش می کنند تا پرتاب راکت و خمپاره را از مناطق ساحلی نوار غزه که در ماه ژوئن گذشته تحت کنترل نيروهای حماس درآمده متوقف کنند.

در همين حال روز گذشته اسماعيل هنيه رهبر گروه شبه نظامی حماس در يک راهپيمايی در نوار غزه و در ميان حجاجی که از زيارت خانه خدا برگشته بودند در مخالفت با ديدگاههای پرزيدنت بوش برای خاور ميانه گفت، « من بروشنی می گويم که ديدگاههای سياسی امنيتی و مسير اقتصادی بوش را رد کرده و آن را قبول نخواهيم کرد.»

پرزيدنت بوش روز جمعه به ديدار سه روزه خود از اسرائيل و کرانه غربی که مقر دولت ميانه روی محمود عباس در آن واقع است پايان داد. رئيس ِ جمهوری آمريکا با انگشت نهادن بر غزه که در ماه ژوئن گذشته و با توسل به زور و خشونت تحت کنترل گروه حماس در آمد آن را تنها مشکلی قلمداد کرد که ممکن است در يکسال آينده يعنی تا پايان زمان رياست جمهوری او حل نشده باقی بماند.

در پی تسلط حماس بر نوار غزه، محمود عباس با خلع اسماعيل هنيه از مقام نخست وزيری دولت خود را در کرانه غربی شکل داد. دولتی که کنترل موثری بر نوار غزه ندارد.

اين جدايی موجب ِ تجديد گفتگوهای صلح ميان محمود عباس و اهود المرت نخست وزير اسرائيل شد. در طول سفر جاری پرزيدنت بوش به خاور ميانه رئيس ِ جمهوری آمريکا خطوط اصلی انتظارات اين کشور از صلح در خاور ميانه را ترسيم کرد صلحی که به گفته او بايد تا پايان سال جاری به انجام برسد.

اسماعيل هنيه رهبر گروه شبه نظامی حماس و رقيب محمود عباس رهبر فلسطينيان می گويد ديدگاههای پرزيدنت بوش از معاهده صلح بر پايه وعده هايی است که به اسرائيل داده شده و منافع فلسطينيان را تأمين نمی کند.

جامعه بين المللی گروه حماس را بخاطر برسميت نشناختن اسرائيل و تصرف خشونتبار غزه مورد تحريم قرار داده است.

XS
SM
MD
LG