لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

پرزيدنت بوش دولت ايران را سردسته دولت های بانی  و حامی ترور در جهان خواند


پرزيدنت بوش دولت ايران را سردسته دولت های بانی و حامی ترور در جهان خواند و از متحدان آمريکا در خليج فارس خواست با خطر، به کلام او، پيش از آنکه خيلی دير شود مقابله کنند.

پرزيدنت بوش اين نظر را امروز، يکشنبه، در امارات عربی متحده، حين ايراد يکی از سخنرانی های عمده خود در جريان سفر نه روزه اش به خاورميانه مطرح ساخت.

پرزيدنت بوش گفت دولت ايران با فرستادن صدها ميليون دلار پول برای افراطيون در گوشه و کنار جهان، امنيت کشورها را به خطر می اندازد.

پرزيدنت بوش گفت دولت ايران برای ستيزه گران در عراق، لبنان، و قلمرو فلسطينيان تسليحات و پول فراهم ميکند.

پرزيدنت بوش بخشی از سخنرانی خود را نيز خطاب به مردم ايران ايراد کرد و گفت دولت ايران آنان را از فرصت های ساختن يک زندگی بهتر محروم کرده است .

پرزيدنت بوش گفت در حالکيکه کشورهای منطقه در جهت ايجاد فضای سياسی بازتر حرکت ميکنند، دولت ايران مردم خود را سرکوب، و همسايگانش را تهديد ميکند.

پرزيدنت بوش بخشی از سخنرانی خود را نيز خطاب به مردم ايران ايراد کرد و گفت دولت ايران آنان را از فرصت های ساختن يک زندگی بهتر محروم کرده است .

پرزيدنت بوش گفت تهران بهتر است جوابگوی مردم ايران باشد.

تم اصلی در سخنرانی پرزيدنت بوش اعتقاد او به ترويج آزادی و دمکراسی بود.

پرزيدنت بوش شرح داد که چرا يک جامعه آزاد نه تنها به انتخابات بلکه به نهادهائی مدنی نظير دانشگاهها و گروههای متخصص و حرفه ای نيز نياز دارد.

پرزيدنت بوش امروز در چهارمين مرحله از برنامه سفرش به خاورميانه وارد ابوظبی پايتخت امارات عربی متحده شد. پرزيدنت بوش پيشتر و قبل از پايان سفرش به بحرين، با پرسنل ناوگان پنجم دريائی آمريکا که مامور گشت زنی و مراقبت در آبهای خليج فارس است صبحانه خورده بود.

پرزيدنت بوش در جريان سفرش به کويت و بحرين از پيشرفت های ولو اندک دمکراتيک در کشورهای عرب حوزه خليج فارس تحسين کرد. پرزيدنت بوش به عنوان نمونه به تصميم سه سال پيش کويت در دادن حق رای به زنان و انتخاب دو سال پيش يک زن برای عضويت در پارالمان بحرين اشاره کرد.

پرزيدنت بوش فشار لفظی بر دولت ايران را در جريان سفر خود به خاورميانه حفظ کرده است. پرزيدنت بوش در اسرائيل جمهوری اسلامی ايران را تهديدی برای صلح جهانی توصيف کرد و گفت نبايد گذاشت تهران به دانش لازم برای توليد تسليحات اتمی دسترسی پيدا کند.

پرزيدنت بوش در کويت از جمهوری اسلامی ايران خواست به حمايت از ستيزه گرانی که در عراق به نيروهای آمريکائی و عراقی حمله ميکنند، پايان بدهد. تهران چنين حمايتی را تکذيب ميکند.

سفر خاورميانه ای پرزيدنت بوش روز سه شنبه پس از ديدار از عربستان سعودی و مصر پايان ميگيرد.

XS
SM
MD
LG