لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

بوش ميگويد تقويت نيروهای آمريکائی درعراق اميد را به آن کشوربازگردانده است


پرزيدنت بوش در دومين مرحله از برنامه سفرش به کشورهای عرب حوزه خليج فارس، که کسب حمايت برای تلاش های خود در مهار کردن نفوذ رو به افزايش جمهوری اسلامی ايران در منطقه بخشی از هدفهای آن است، وارد بحرين شده است.

مذاکره با حامد بن عيسی ال خليفه، امير بحرين، در دستور کار و برنامه امروز، شنبه، پرزيدنت بوش بود.

پرزيدنت بوش نخستين رئيس جمهوری آمريکاست که از بحرين، محل قرارگاه ناوگان پنجم نيروی دريائی آمريکا ديدن ميکند.

پرزيدنت بوش از بحرين تلفنی با ملک عبدالله پادشاه اردن تماس گرفت. کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت بوش پادشاه اردن را از مذاکرات هفته گذشته با رهبران اسرائيلی و فلسطينی و چشم انداز توافق برای پيمان صلح باخبر ساخت.

پرزيدنت بوش از کويت، که صحنه ملاقات وی با ژنرال ديويد پترائوس فرمانده ارشد نظامی آمريکا در عراق و رايان کراکر سفير آمريکا در بغداد بود، به بحرين رفت.

پرزيدنت بوش به خبرنگاران گفت برای فراخوانی سربازان بيشتر از عراق تصميمی گرفته نشده است ، و اقدام در اين باره را به ژنرال پترائوس واگذار ميکند که قرار است در ماه مارس توصيه خود را عرضه کند. .

پرزيدنت بوش گفت آمريکا بايد اطمينان حاصل کند که سال ۲۰۰۸، سال پيشرفت های بيشتر در عراق باشد، و افزود که موفقيتی درازمدت، برای ثبات خاورميانه اهميت حياتی دارد.

پرزيدنت بوش همچنين از سوريه خواست جلوی آنچه را که جريان انتقال تروريست ها به عراق توصيف کرد بگيرد، و از جمهوری اسلامی ايران نيز خواست که که حمايت از گروههای ستيزه و افراطی را در عراق متوقف کند.

پرزيدنت بوش گفت تصميم يک سال پيش او برای فرستادن سربازان آمريکائی بيشتر به عراق خشونت را در آن کشور، که به گفته وی صحنه بازگشت اميد است، به ميزانی قابل توجه کاهش داده است .

پرزيدنت بوش برای تبادل نظر در باره مسائل امنيتی منطقه ، و نگرانی های مرتبط با جمهوری اسلامی ايران، در آغاز ديدار از پنج کشور عرب به کويت رفت.

پرزيدنت بوش امروز در کويت در مذاکرات يک ميز گرد زنان در باره دمکراسی و توسعه شرکت کرد.

پرزيدنت بوش روز جمعه با شيخ صباح ال احمد ال صباح امير کويت پس از ورود به اين کشور حوزه خليج فارس صحبت کرده بود.

دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد گفت پرزيدنت بوش از امير کويت برای حمايت از آمريکا در مورد مسائل مهم مربوط به خاورميانه، و نيز برای نقش کويت در فراهم ساختن تسهيلات برای سربازان آمريکائی هنگام سفر به عراق و بازگشت از آن کشور، قدردانی کرده است.

پرزيدنت بوش امير کويت را در جريان گفتگوهای هفته گذشته خود در بيت المقدس و رام الله گذاشت، و اميد خود را به امضای پيمان صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان تا ژانويه سال آينده مطرح کرد.

پرزيدنت بوش همچنين اصلاحات سياسی در کويت ، از جمله اقدام برای آوردن زنان به صحنه فعاليت های سياسی را ستود و از حمايت کويت از حکمرانی دمکراتيک در لبنان قدردانی کرد.

پرزيدنت بوش روز يکشنبه سفر به امارات عربی متحده، عربستان سعودی و مصر را شروع ميکند.

XS
SM
MD
LG