لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

بازتاب کنفرانس خبری بوش-اولمرت در ميان فلسطينيان


کنفرانس مطبوعاتی مشترک پرزيدنت بوش و اهود اولمرت نخست وزير اسراييل که در نخستين روز ديدار رييس جمهوری آمريکا از منطقه خاورميانه تشکيل شد، با واکنش متفاوت شهروندان فلسطينی و اسراييلی روبرو بود.

آقای اولمرت ضمن اشاره به برقراری صلح در خاورميانه گفت، «اسراييل اجرای روند صلح موسوم به نقشه راه را که خواهان تشکيل دولت فلسطينی در کنار اسراييل است، بسيار جدی ميگيرد.»

اما برخی ازساکنان تل آويو، واکنش خوش بينانه ای به نتيجه ديدار رييس جمهوری آمريکا نشان ندادند.

دنی دايان که رييس شورای شهرک نشينهای اسراييلی است و از جناحهای تند رو در اسراييل است نيز گفت، «من فکر نميکنم اتفاق عجيبی رخ دهد؛ اکنون پايان دوران رياست جمهوری بوش است و بطور نمادين زمان نمايش است. آقای بوش انتظاری را درميان مردم بوجود می آورد که تحقق آن عملی نيست؛ اين سخنان تنها باعث سرخوردگی در منطقه ميشود و متاسفانه سرخوردگی خشونت مياورد نه صلح.»

پرزيدنت بوش در کنفرانس مطبوعاتی خود در مورد شهرکهای غيرقانونی اسراييل گفت، شهرکهايی که در مناطق مورد مشاجره ساخته شده اند، بايد از بين بروند.

اهود اولمرت نيز درهمين کنفرانس مطبوعاتی و در اشاره به پرتاب موشک فلسطينها به جنوب اسراييل در روز گذشته گفت، «تا زمانيکه ترور و وحشت پايان نگيرد صلحی در کار نخواهد بود. يکی از ساکنان تعاونی های جنوب اسراييل بنام نيرآم در همين زمينه گفت، «من هيچ کجا احساس امنيت ندارم. نه در مدرسه ونه در خانه. فکر نميکنم ديدار بوش چيزی را تغيير دهد.»

حنان عشراوی، يکی از قانون گذاران فلسطينی، نيز در مورد ديدار پرزيدنت بوش گفت، «هيچ چيزجديدی در کنفرانس مطبوعاتی وجود نداشت. اينگونه بنظرميرسد هدف اساسا ديدار بوده، درحاليکه هدف اين ديدار درواقع برقراری مذاکرات واقعی است که ظاهرا فراموش شده است.»

پرزيدنت بوش ضمنا خاطر نشان کرد در ديدارش با محمود عباس رهبر فلسطينی ها، از وی خواهد خواست تا برنامه اش را در مورد مقابله با شليک موشکهای فلسطينی توضيح دهد و اينکه پرتاب اين موشکهااز مناطق فلسطينی به اسراييل بسود وی نخواهد بود.

پس از اينکه حماس کنترل نوار غزه را بدست گرفت محمود عباس تنها اداره کرانه باختری رود اردن را بعهده دارد.

از سوی ديگر طاهر نونو، سخنگوی گروه حماس، نيز گفت بنظر وی رييس جمهوری آمريکا هيچ پيام جديدی در اين سفربرای فلسطينيها نداشت. وی گفت «تمرکز اکنون برروی ايران و امنيت خاورميانه است و هشدارحرکتهای بعدی در منطقه حال چه يک تهاجم اسراييل باشد و چه يک حمله ی مشترک به منطقه خاصی در خاورميانه.»

در ماه نوامبر گذشته و در کنفرانس صلحی که بدعوت پرزيدنت بوش در آناپوليس مريلند تشکيل شد، رهبران فلسطينی و اسراييلی موافقت کردند تا مذاکرات صلح را برای رسيدن به يک صلح دائمی در خاورميانه تا پيش از پايان سال ۲۰۰۸ آغاز کنند.

XS
SM
MD
LG