لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

يک سياستمدار استقلال طلب به نخست وزيری کوسوو برگزيده شد


هاشم تاچی از رهبران جنگهای دوران استقلال کوسوو و رهبرِ کنونی حزب دمکراتيک که خواهان استقلال کامل کوسوو از صربستان است روزِ چهارشنبه با اکثريت ۸۵ به ۲۲ از سوی پارلمان به نخست وزيری آن سرزمين برگزيده شد.

اين اکثريت آرا پس از آن امکان پذير شد که دو حزب دمکراتيک به رهبری هاشم تاچی نخست وزير و اتحاد دمکراتيک به رهبری «فتمير سجده ای» به منظور دستيابی به استقلال ائتلاف کردند. از اين رو فتمير سجده ای نيز برای يک دوره پنج ساله ديگر از سوی پارلمان به رياست اين سرزمين برگزيده شد. هاشم تاچی پنجمين نخست وزير کوسوو پس از ۱۹۹۹ است که سازمان ملل اداره آن سرزمين را برعهده گرفته وی در نخستين سخنرانی اش گفت، «من همه توان خود و دولتم را بکار خواهم گرفت تا با همديگر برای مردم کار کنيم.»

او که خواهان استقلال کامل کوسوو از صربستان است افزود، «نخستين وظيفه نهادها و دولت نوين استقلال کوسوو خواهد بود. من يقين دارم کوسوو به استقلال دست خواهد يافت و ما از سوی ايالات متحده و پيمان ناتو شناسايی و پشتيبانی خواهيم شد. اما همه چيز بايد در هماهنگی با واشنگتن و بروکسل پيش برود. ما يکجانبه عمل نخواهيم کرد.»

او ادامه داد، «استقلال همه چيز برای مردم و اين سرزمين است. و استقلال کوسوو زندگی و آينده ماست.»

پس از فروپاشی يوگسلاوی پيشين آلبانی تبارهای کوسوو که دارای اکثريت هستند برای کسب استقلال کوسوو با دولت صربستان وارد نبرد شدند. دخالت نيروهای ناتو به منظور پايان دادن به خونريزيها باعث شد از ۱۹۹۹ تاکنون اين سرزمين زير نظر سازمان ملل اداره شود هرچند سازمان ملل تاکنون نتوانسته به توافقی پيرامون استقلال کوسوو دست يابد، چرا که روسيه پشتيبان صربستان از حق وتوی خود استفاده کرده و مخالف استقلال کوسوو است. در مقابل ايالات متحده و اروپا گفته اند از خواسته اکثريت آلبانی تبارها برای استقلال پشتيبانی خواهند کرد.

هاشم تاچی به منظور رفع نگرانی دولت صربستان و روسيه از وضعيت اقليت صرب تبار کوسوو می گويد: «آنها بايد کوسووی مستقل را خانه خود بدانند و در آن احساس آرامش و امنيت کنند.»

دولت هاشم تاچی برای اطمينان بيشتر جهانی نسبت به حقوق صربهای ساکن کوسوو وزراتخانه رفاه اجتماعی کوسوو را به اقليت صرب تبار واگذار کرده تا صربهايی که طی درگيريها به خارج کوسوو گريخته اند دوباره به کوسوو بازگردند.

با همه اينها دولت هاشم تاچی گفته است تا پيش از انتخابات رياست جمهوری صربستان کوسوو اعلام استقلال نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG