لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

سفر پرزيدنت بوش به خاورميانه


پرزیدنت بوش در سفر خود به خاورمیانه از کشورهای اسرائیل، کرانه باختری و پنج کشور عربی دیدن خواهد کرد. یکی از دلائل این سفر تشویق اسرائیلیها و فلسطینیها در روند مذاکرات صلح و بالنتیجه، تشکیل دو دولت دمکراتیک اسرائیل و فلسطین است که بصورت صلح آمیز در کنار یکدیگر زندگی کنند.

استفان هدلی، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که آقای بوش به دیگر مسائل منطقه ای نیز خواهد پرداخت. "این سفر فرصتی خواهد بود که آمریکا تعهد همیشگی خود را در ایجاد امنیت دوستان و متحدانش تاکید کند. این سفر تاکیدی خواهد بود بر فعالیتهای آمریکا در منطقه در مبارزه با تروریسم، افراطی گری و گسترش آزادی ، صلح و شکوفائی. پرزیدنت بوش بر اهمیت حمایت از دمکراسی های نوپا و مردم عراق، افغانستان، لبنان و فلسطینیها تاکید خواهد کرد. آقای بوش فرصتی خواهد داشت که با دوستان و متحدان آمریکا پیرامون خطرات موجود در منطقه، از جمله خطراتی که از سوی ایران ایجاد می شود، مذاکره کند. همچنین راه های تقویت امنیت منطقه ای و پیشبرد پیوندهای اقتصادی را مطرح سازد."

پرزیدنت بوش از کویت، بحرین، اَمارات متحده عربی، عربستان سعودی و مصر دیدن خواهد کرد. او می خواهد با رهبران این کشورها در بارة " اهمیت مواجهه با جاه طلبی های سلطه گرانة ایران" صحبت کند.

بر اساس یک گزارش اطلاعاتی اخیر در آمریکا، ایران فعالیتهای مخفیانة ساخت سلاح های اتمی خود را تحت فشارها و بازرسی های بین المللی متوقف ساخت. آقای بوش می گوید که به رهبران این کشورها یادآوری خواهد کرد که "رژیمی که یک بار در برنامه ساخت سلاحهای اتمی فعال بوده به راحتی می تواند دو باره آن برنامه را از سر گیرد."

آقای بوش می گوید که بمنظور متقاعد ساختن ایران در تعلیق برنامه های غنی سازی اورانیوم که می تواند در ساخت سلاح های هسته ای مورد استفاده قرار گیرد، راهکارهای دیپلماتیک را دنبال خواهد کرد.

پرزيدنت بوش گفت: "من راهکار انزوای اقتصادی ایران را توضیح خواهم داد. اگر حکومت ایران به درخواست جامعة بین المللی در تعلیق برنامة غنی سازی اورانیوم پایبند باشد، راه بهتری در پیش رو خواهد داشت."

آقای بوش می گوید که ایران هنوز یک خطر است. " من به مردم ایران بعنوان یک خطر نمی نگرم، بلکه این حکومت ایران است که هنوز یک خطر است."

پیام پرزیدنت بوش به سراسر منطقه این است که او اعتقاد دارد فشارهای بین المللی موثر خواهند بود و مشکلات با ایران از طریق دیپلماتیک حل خواهند شد.

XS
SM
MD
LG