لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۰

گاردين: زندگی در جمهوری اسلامی در پشتِ درهای بسته ادامه می يابد


رابرت تيت خبرنگار روزنامه گاردين در تهران، که اخيرا به دليل تمديد نشدن ويزای خود مجبور به ترک ايران شده است، گزارشی را درباره شرايط اجتماعی ايران در شماره امروز اين روزنامه به چاپ رسانده است.

رابرت تيت در ابتدای اين گزارش که با عنوانِ «در حالی که حکومت تهاجم خود را شدت می بخشد زندگی در پشتِ درهای بسته ادامه می يابد» صحنه رقص و پايکوبی مسافران ِ پير و جوانِ يک اتوبوس را که از تهران عازم همدان بود توصيف می کند و می نويسد از آنجا که نظام اسلامی رقصيدن را ممنوع کرده مسافران اين اتوبوس را به يک کلوب رقص متحرک تبديل کردند.

نويسنده می افزايد در حالی که پرده های اتوبوس بسته بود مسافران زن هم روسری و مانتوهای اسلامی را کنار گذاشتند و به رقص پرداختند. به باور رابرت تيت اين صحنه نمادی از شرايط امروز ايران است که بخش اعظم ِ زندگی واقعی افراد پشت پرده های بسته در جريان است.

در ادامه اين مقاله امده است که مردم فريبی رييس جمهوری ايران و ناآگاهی او از تاريخ غرب غالبا با قابليت او در رفتار طنزآميز چه عمدی و چه غير عمدی آميخته شده و نوعی خصوصيات انسانی را برای مردی به همراه آورده که چنان نسبت به مسخره شدن حساس است که به دستياران خود دستور داده تا طنزهايی را که توسط پيامهای اس ام اس رد و بدل می شود زير نظر بگيرند و چنان از سوء قصد به جان خود وحشت دارد که بر خلاف اعتقادات اسلامی خود از سگهای ردياب برای جستجوی مواد منفجره استفاده می کند.

XS
SM
MD
LG