لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

اخراج ديپلمات آلمانی از ايران و نگاهی به روابط دو کشور


به گزارش وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، يک ديپلمات آلمانی به خاطر رفتار غير ديپلماتيک از ايران اخراج شده است.

محمد علی حسينی سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی اين هفته در پاسخ به پرسش های خبرنگاران، بدون ذکر نام ديپلمات آلمانی گفت مقامات مسئول جمهوری اسلامی متوجه رفتار غير ديپلماتيک فرد مذبور شدند و اعلام کردند که بايد خاک ايران را ترک کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان پيشتر تنها مسئله خروج يک ديپلمات آلمانی از ايران را تأييد کرده بود. همچنين سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران در رابطه با هدف های پرزيدنت بوش در سفر به خاورميانه گفت جورج بوش سعی در منزوی کردن ايران در خاورميانه دارد، امّا بر خلاف اعمال ستيزه جويانه آمريکا، ايران روابطش را با کشور های منطقه بهبود می بخشد.

سفر پرزيدنت بوش به خاورميانه از سه شنبه هشتم ژانويه آغاز می شود و وی قصد دارد از اسراييل، مناطق فلسطينی، کويت، بحرين، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، و مصر ديدن کند.

محمد علی حسينی ضمنأ تصريح کرد که ايران برای برقراری روابط با هر کشوری آماده است اما در حال حاضر عادی سازی روابط با ايالات متحده در دستور کار جمهوری اسلامی ايران نيست.

وی گفت با اينحال جمهوری اسلامی آمادگی خود را برای دور بعدی مذاکرات با آمريکا در رابطه با عراق اعلام کرده و در انتظار پاسخ آمريکاست.

اخراج ديپلمات آلمانی از ايران در حالی صورت می گيرد که آلمان هم در ماه ژوئيه گذشته يک وابسته کنسولگری جمهوری اسلامی ايران در آن کشور را اخراج کرده بود. ماه گذشته هفته نامه اشپيگل گزارش داد يک ديپلمات ايرانی که به نام محمد د. از او ياد شده، با يک شرکت در ايالت باواريای آلمان در تلاش برای خريد قطعاتی که در غنی سازی اورانيوم به کار می رود، تماس گرفته بود.

وزارت امورخارجه آلمان از تأييد اين گزارش سر باز زد. آلمان يکی از سه کشور اروپايی در حال مذاکره با ايران بر سر برنامه اتمی آن کشور است که با وجود مخالفت با اين برنامه، لحن

نرم تری را درمقايسه با فرانسه و بريتانيا در پيش گرفته است.

اما انگلا مرکل صدر اعظم آلمان لحن تندتری در رابطه با ايران در پيش گرفته. او در فوريه سال ۲۰۰۶ گفت که جهان بايد برای بازداشتن جمهوری سالامی از ساختن بمب اتمی بکوشد. اين روش برخلاف روابط نزديک دو کشور از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ در ايران است.

روابط نزديک بازرگانی دو کشور در سال ۱۹۹۷ پس از محکوميت عاملان ترور مخالفان کُرد ايرانی رژيم در برلين در سال ۱۹۹۲ و پس از اعلام دستگاه قضايی آلمان که اين عمل به دستور بالاترين مراجع رژيم جمهوری اسلامی صورت گرفته، به سردی گراييد.اين در حاليست که دو فردی که متهم به ترورهای سال ۱۹۹۲ بودند ماه گذشته از زندان آزاد شدند.

علاوه بر اين، صدور حکم برای اعدام هلموت هفر بازرگان آلمانی به دليل رابطه با يک دانشجوی پزشکی ۲۶ ساله ايرانی، موجب تار شدن روابط دو کشور گرديد که البته، هفر در سال ۲۰۰۰ از زندان آزاد شد.

در سال ۲۰۰۰ و پس از سفر محمد خاتمی رييس جمهور پيشين ايران به آلمان، روابط دو کشور رو به بهبودی گذارد اما در سال ۲۰۰۴ دوباره ماجرای ميکونوس و ترور مخالفين رژيم به ميان آمد، که البته واکنش گروهی از سپاهيان و بسيجيان رادر برابر سفارت آلمان به دنبال داشت که برلين را متهم به دادن اسلحه شيميايی به عراق در جريان جنگ ايران و عراق کردند.

با اينحال، مقامات فرهنگی همواره کوشش در بهبود روابط دو کشور داشته اند که از آن جمله سفر ارکستر سمفونی آلمان به ايران در ماه اوت گذشته برای اجرای موسيقی بتهوون و برامز می باشد.

XS
SM
MD
LG