لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۴

نماينده آمريکا در گفتگوهای خلع سلاح هسته ای کره شمالی وارد توکيو شد


کريستوفر هيل امروز (دوشنبه) به ژاپن رفت تا رشته تلاش هايی را بمنظور هماهنگ سازی سياست گذاری در قبال عدم پای بندی کره شمالی به تعهداتی آغاز کند که آن کشور در جهت چشم پوشی از برنامه توليد سلاح هسته ای اش پذيرفته است. کريستوفر هيل در بدو ورود به خبرنگاران گفت اعضای گروه شش جانبه مايل به ادامه رايزنی ها درباره برنامه هسته ای کره شمال اند، بشرط آنکه اين کشور اعلام کند بطور کامل و درست به وعده هايش در راستای خلع سلاح هسته ای عمل کرده است.

در همين حال وزير امور خارجه کره شمالی نيز که موفق به اجرای تعهدات هسته ايش در مهلت يکساله نخست نشده، ايالات متحده و ديگر کشورهای شرکت کننده در مذاکرات شش جانبه را با اشاره به تاخير در ارسال محموله های انرژی و عدم حذف نام کره شمالی از فهرست آمريکايی کشورهای حامی تروريست، به خلف وعده متهم کرده است.

کره شمالی در ماه اکتبر متعهد شد تا پايان سال ۲۰۰۷ ميلادی در قبال دريافت يک ميليون تن نفت خام و مشوق های سياسی نظير عادی سازی احتمالی روابط با ايالات متحده آمريکا تاسيسات هسته ايش را از بين برده و گزارشی درباره برنامه اتمی اش ارائه کند.

مذاکره کننده هسته ای آمريکا در راستای هماهنگی مذاکرات شش جانبه برای خلع سلاح کره شمالی، پس از ديدار و گفتگو با کنيچيرو کويزومی، همتای ژاپنی خود، به سئول، پکن و مسکو نيز سفر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG