لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

انتخابات گرجستان و تعيين سرنوشت ساکاشويلی ممکن است به دور دوم کشيده شود


گزارش ها از تظاهرات هزاران حامی اپوزيسيون در پايتخت گرجستان برای اعتراض به نتايج اوليه انتخابات روز شنبه حکايت دارد که گويای پيروز شدن ميخائيل ساکاشويلی در رقابت برای يک دوره ديگر رياست جمهوری بود .

اندکی پس از پايان گرفتن تظاهرات روز يکشنبه، نتايج رسمی حاصل از ادامه شمارش آرا، از پائين رفتن نسبت آرای ساکاشويلی به سطح زير پنجاه درصد لازم برای اجتناب از برگزاری انتخابات مرحله دوم حکايت داشت.

سهم آقای ساکاشويلی از يک چهارم آراء شمرده شده ، حدود چهل و هشت درصد بود ، و آرای نزديک ترين رقيب او، لوان گاچی چيلادزه، به قريب بيست و شش درصد رسيد.

انتخابات مرحله دوم، در صورتيکه ضروری شود، روز نوزدهم ژانويه خواهد شد.

رهبران اپوزيسيون مدعی تقلب در رای گيری روز شنبه شده اند، و ميگويند مبارزات انتخاباتی منصفانه نبود.

ماتيو بريزا مدير کل وزارت امورخارجه و نماينده آمريکا در منطقه از مردم گرجستان خواسته است به نظريه و ارزيابی ناظران غربی که ميگويند در رای گيری اغلب استانداردهای بين المللی مراعات شده بود احترام بگذارند.

ناظران سازمان همکاری و امنيت اروپا گرچه استانداردهای انتخابات را تائيد کرده اند اما ميگويند مبارزات انتخاباتی نشان ميداد که شرکت کنندگان به روند سياسی در کشور اعتمادی ندارند.

آقای ساکاشويلی ماه گذشته ، در اجرای الزاماتی قانونی استعفا کرد تا بتواند وارد صحنه مبارزات انتخاباتی شود. وی در واکنش به شش روز اعتراض های اپوزيسيون در تفليس در ماه نوامبر، که به خشونت منجر شد، دستور برگزاری انتخابات پيش از موعد را داده بود.

XS
SM
MD
LG