لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۴

نتايج حاکی از پيروزی ساکاشويلی در گرجستان با عتراض اپوزيسيون مواجه شده است


گزارش ها از تظاهرات هزاران حامی اپوزيسيون در پايتخت گرجستان برای اعتراض به نتايج انتخاباتی حکايت دارد که نشان ميدهد ميخائيل ساکاشويلی با اکثريتی ضعيف در رقابت برای يک دوره ديگر رياست جمهوری پيروز شده است .

رهبران اپوزيسيون مدعی تقلب در رای گيری روز شنبه شده اند، و ميگويند مبارزات انتخاباتی منصفانه نبود. اما ناظران اروپائی اطن انتخابات ميگويند در رای گيری اکثر استانداردهای بين المللی مراعات شده بود.

نتايج رسمی حاصل از آرائی که تا امروز، يکشنبه، شمرده شده است ، نشان ميدهد که آقای ساکاشويلی پنجاه و شش درصد آرا را کسب کرده است. آرای نزديک ترين رقيب او، لوان گاچی چيلادزه، قريب بيست و سه درصد بود. سنجش ها نيز نشان ميدهد آقای ساکاشويلی بيش از نيمی از آرا را بدست آورده است، که برای اجتناب از برگزاری دور دوم رای گيری کافی است.

ناظران سازمان همکاری و امنيت اروپا گرچه استانداردهای انتخابات را تائيد کرده اند اما ميگويند مبارزات انتخاباتی نشان ميداد که شرکت کنندگان به روند سياسی در کشور اعتمادی ندارند.

آقای ساکاشويلی ماه گذشته ، در اجرای الزاماتی قانونی استعفا کرد تا بتواند وارد صحنه مبارزات انتخاباتی شود. وی در واکنش به شش روز اعتراض های اپوزيسيون در تفليس در ماه نوامبر، که به خشونت منجر شد، دستور برگزاری انتخابات پيش از موعد را داده بود.

XS
SM
MD
LG