لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

در ۸۷ امين سالروز تاسيس ارتش عراق انفجار بمبی در بغداد دستکم ۸ نفر را کشت


امروز در محله کراّده در مرکز بغداد انفجار بمبی در ميان سربازانی که هشتاد و هفتمين سالگرد تاسيس ارتش عراق را جشن می گرفتند شادی و سرور آنان را به ماتم تبديل کرد.

به رغم اتخاذ تدابير شديد امنيتی برای برگزاری اين مراسم که شامل بازرسی های بدنی مضاعفِ شرکت کنندگان بود بمب گذار توانست مواد منفجره ی همراه خود را در ميان جمع منفجر کند. بنا به گفتهِ يک مأمور پليس، که نخواست نامش فاش شود، چهار مأمور پليس سه سرباز و يک غيرنظامی در ميان کشته شدگان هستند. گفته می شود دست کم هفده نفر نيز در اين حادثه مجروح شده اند.

بسياری از سکنه بغداد روز شنبه و پيشاپيش برگزاری روز ارتش آن را شادباش گفته بودند، از جمله مصطفی عيسی اين روز را به ارتش عراق تبريک گفت و ضمن بهترين آرزو ها اظهار اميدواری کرد که کشورش بتواند در صلح و امنيت بسر برد.

در همين حال در شهرک شيعه نشين ِ صدر، در شرق بغداد، سربازان عراقی در پُست های بازرسی و در حال انجام وظيفه روز ارتش را جشن گرفتند. يکی از اين سربازان گفت، «در روز ارتش ما عهد می کنيم سربازانی وفادار به مبارزه با تروريسم بوده و برای گسترشِ ثبات و امنيت در کشور کوشا باشيم.» وی افزود ارتش عراق آماده است تا مسئوليتهای امنيتی کشور را بر دوش گيرد.

ارتش جديد عراق بدنبال سقوط رژيم صدام حسين از هم متلاشی شد و سران ارتش در ليست افرادِ تحت تعقيب نيروهای ائتلاف قرار گرفتند، امّا در پی تسلطِ نيروهای تحت رهبری آمريکا بر آن کشور بازسازی ارتش عراق در دستور کار قرار گرفت. استخدام و آموزش نفرات ارتش جديد گر چه همواره با مشکلاتی از قبيل بمب گذاری و انفجارهای انتحاری در مراکز استخدام ارتش روبرو بوده، با اينهمه اين ارتش جوان قادر بوده است تا با کسب مهارتها و آموزش های لازم مسئوليت های امنيتی کشور را به تدريج به عهده گيرد. اين امر در استانهای جنوبی عراق که در کنترل نيروهای بريتانيايی و از آرامش نسبی بيشتری برخوردار بوده است سرعت و پيشرفت قابل توجهی داشته و اخيراً مسئوليتهای امنيتی آن نواحی بطور کلی به نيروهای عراقی سپرده شده است.

XS
SM
MD
LG